4. rész

Tőzsér József biokémikus, molekuláris virológus és zeneszerző. A prog rockban utazó Android együttes és egyéb más debreceni zenekarok egykori- és jelenlegi billentyűse már az 1970-es évek első fele óta aktív közreműködője a hazai rockéletnek. Számos zenei szvit komponálása és irodalmi téma megzenésítése után 2019-ben nagy fába vágták fejszéjüket: elkezdték a teljes Android életmű módszeres újrarögzítését, majd professzionális újrakiadását. Az “Édentől keletre” és a “Svejk” friss verziói már el is készültek, miközben párhuzamosan további két újabb kiadványon dolgoznak.

Svejk zenekar

A beszélgetés záró részében a újragondolt és újrafelvett anyagoké a főszerep. Bemutatásra kerülnek az “East of Eden Revisited” különféle formátumai, valamint a “Svejkfigurák”; továbbá a jelenleg még csak előkészületben lévő “Another Midnight Ball” és “Wordless Scriptum” albumokról is megtudhatunk néhány érdekességet.

– 2019-ben és 2020-ban egy harmadik “Édentől keletre” felvétel is napvilágot látott…

– Úgy gondoltam, hogy még bőven van mit javítani az anyagon, hát ismét rögzítettük. 

– Ez utóbbit három verzióban is a piacra dobtátok. A LP öt trackes, a CD hét, majd az 5.1-es DVD-re pedig már kilenc tételesre bővült a mű. Vágj kérlek rendet a különféle formátumok és kiadások között!

– Az LP-re nem fért rá a teljes eredeti anyag újrahangszerelt változata, lemaradt róla a “Sárkányeregetés” és az “Elveszett szerelem”, melyek viszont természetesen felkerültek az új CD-re. A DVD továbbá tartalmazza a “Pre-Prelude” és a “Little Mirror” új számokat is, valamint egy különleges “XVI. század” verziót, egy szinfónikus zenekari változatot. A DVD-n 24/96 minőségű hangfile-ok vannak az audiofil hallgatóság számára.

– Azért ez elég nagy minőségi ugrás volt a korábbiakhoz képest. A Gramy-H Kft / GR1993 Records és a Quality Vinyl Projects a hazai hanghordozókiadás elitjéhez tartozik. Mind a masteringet és hangminőséget, mind a kiadványok kivitelét és gyártási technológiáját tekintve. Honnét jött az indíttatás, hogy kezdjétek el az Android életművet ezen az úton, csúcsminőségben, világszínvonalon újra feldolgozni és újra kiadni?

– 2017-ben kerültünk kapcsolatba Égerházi Attilával. Segítségével, Barabás Tamás hangmérnöki munkájával sikerült világszínvonalú minőségben újra rögzíteni az anyagot, és ismét tettünk hozzá néhány új számot is. Büszkék vagyunk arra, hogy az LP a Gramy legelső “Quality Vinyl Projects” kiadása. Jelenleg dolgozunk az “Éjféli Bál” hasonló minőségű kiadásán – mely ezúttal angol nyelven készül.

Az “Another Midnight Ball”, melynek anyagából a már említett “Együtt játsszuk el” angol verziója fel is került az internetre, kvázi 40. évfordulós produkcióként. Nyilván ti sem tudtatok 2020 nagyobbik részében koncertezni. Mennyire rúgta fel a pandémia a jubileumi év menetrendjét?

– Az utolsó Android fellépés tavaly októberben volt. Sok koncertünk elmaradt. Aztán a próbák is leálltak. Most viszont reményeink szerint be tudjuk pótolni az elmaradt programokat. Fellépünk a Campus fesztiválon, koncertezni fogunk a debreceni Liszt teremben a Steve Hackettel kiegészülő Djabe előtt, meg tudjuk csinálni a kétórás nagy koncertünket a Kölcsey Központban, és tervezzük az “Another Midnight Ball” bemutatóját is.

Az “East of Eden Revisited” egyik dalához lengyel rajongók klipet forgattak, majd azt saját készítésű DVD-n sorsolták ki egy általuk szervezett nyereményjátékon az Android rajongók között. Azért ez nem semmi! Gondoltad volna ezt negyven évvel ezelőtt?

– Az Android amatőr egyetemi zenekarnak indult, kedvtelésből zenéltünk a tanulás mellett. Akkoriban mégis sokan jártak a koncertjeinkre, pedig elég mellbevágó, tömény zenét szolgáltattunk. Mégis ez valamilyen nyomot hagyhatott a hallgatóságban, mert még harminc évvel később is odajött hozzám a menzán egy számomra ismeretlen ember, hogy ugye én voltam az Android billentyűse… Elevenen emlékszik, hogy az épület mögötti téren adtunk egy koncertet és hogy az milyen jó volt. Ilyen jellegű elkötelezett rajongói megnyilvánulásra, mint amit a lengyel barátaink csináltak, soha nem volt példa, álmomban sem gondoltam volna, hogy ilyen lesz.  

Az “East of Eden Revisited” DVD-re nem csak hanganyag került, hanem videók is. Mutasd be kérlek, ezeket!

– Sikerült egy kiváló videóssal, Borbély Tamással együtt dolgozni, aki nagyon jó képanyagot készített a zenékhez. Ezek konzerv videók felhasználásával vágott anyagok, de új minőséget teremtenek, egy kicsit úgy, ahogy a montázs technikával készült képek, melyek önálló művészi alkotások. Tamással az új anyagok apropóján is tervezzük az együttműködést.

Mikor és hol készültek “XVI. század” szimfonikus felvételei?

–  A XVI. század szimfonikus részeit Kára Béla és Körmendi Péter hangszerelte. Az Aranyhegedű Szimfonikus Zenekar Körmendi Péter vezényletével játszotta fel 2011-ben a Tom-Tom stúdióban. Arra játszottunk rá tavaly elektronikus hangszerekkel, a végleges keverés Barabás Tamás munkája.

2020-ban ismét rögzítettétek a Svejk műsort.

– Ez is része a teljes eddigi munkáink rendbetételének. Barabás Tamás segítsége itt is jelentősen hozzájárult a hanganyag minőségéhez. 

Időközben a lengyelek ismét a munka dandárjába vetették magukat. Magyarán, 2021-ben is érkezett egy Android dalhoz rajongói videóklip. Ezúttal nyilván a “Svejkfigurák” CD-hez kapcsolódva…

–  Ennek pont a napokban volt a premierje. Nagyon komoly munkát végeztek, szerintem kiváló anyag lett. A mi hozzájárulásunk annyi volt, hogy néhány nagyon rövid részletet felvettem az énekesekkel. Egy másik szegmenst pedig egy klipünkből vettek át.

Tervezitek valamilyen hivatalos kiadását? Mondjuk ez “Élféli bál” és egyéb klipes jellegű kisfilmekkel és videókkal közösen?

– Lehet, hogy majd megcsináljuk, de most más feladataink vannak.

– Ezekre mindjárt visszatérünk, de előtte még mutasd be kérlek a “Svejkfigurák” CD-t!

– “Nincs már válaszút” nyitányként szerepel Ez eredetileg “Akarsz-e picike háborút” címmel készült, elég jelentősen átdolgoztuk, akárcsak a “Revolverdal”-t, mely Svejk dala. Szintén Svejkhez köthető “A legszebb halál”. Itt említeném meg, hogy bár a Svejk gyilkos szatíráján jókat lehet szórakozni, de Zolival egyetértve, szerintem, valójában egy nagyon komor alkotás. A “Diliházban” nem volt az eredeti anyag része, ahogy a “Kaja fohász (Baloun dala)” és az “Epilógus” sem. Ez utóbbit a legújabb kiadáshoz írtam. “A bűn tövises útja” Katz tábori lelkész dala, a “Maga fog pucolni” pedig az egyéves önkéntesé. A “Neked adtam a nevemet” Chodoulsky telefonista siránkozása. A “Szimulánsok” a katonák próbálkozásáról szól, hogy leszereljék őket. A “Ha újra tiszta lesz a levegő” az eredeti zárószám volt, és Svejk Vodickával folytatott párbeszédén alapul…

Úgy tudom, van olyan kompozíció, mely szerepelt a műben az 1980-as években, de mára már semmilyen formában sem maradt fenn, így a CD kiadásokra sem rögzíthettétek újra.

– Bár, mind a szövegkönyv, mind az eredeti zenei verzió hanganyaga elveszett, a számok címe megvolt, és a legtöbb szám szövege is. Sajnos, a “Hülye tábornok” ilyen formában sem maradt meg és már a zenéjére sem emlékeztem.

Sajnos már nem érhette meg, nem is hallható rajta, de azért Tóth Zoli alakja az új verzió CD-borítóján is látható.

–  Igen, a grafikán a zenekari tagok mellett ott van Zoli és Vranyecz Artúr is.

– Szép gesztus, le a kalappal! Azon viszont elfilóztam valamelyik este, hogy vajon azoknak, akik nem ismerik az előzményeket, mennyire lesz érthető, ha a “Svejkfigurák” CD-t a kezükbe veszik és zenehallgatás közben a borítót forgatják…

– A belső részen vannak szövegrészletek, melyek elhelyezik a számokat az eredeti szövegkörnyezetben. Alapvetően nem is igazán maga a történet a fontos, hanem a bármely háborúban előforduló alap-élethelyzetek, illetve embertípusok.

Svejkfigurák CD 2020

– Úgy tudom, az angol-nyelvű “Élféli bál” mellett egy másik új albumon is dolgoztok, mint másik feladaton…

– Készül egy újabb instrumentális album, az “East of Eden Revisited” folytatásaként. Az “ős-Android” számok egy részére, például az “Apokrif”-ra is jellemző volt, hogy egy lemeznyi zenét zsúfoltunk 10-15 percbe. Az Apokrif egy részét zeneileg kibontottuk a megjelent lemezen, a kimaradt részek teljesen újakkal együtt alkotják a “Wordless Scriptum” szvit anyagát, mely több tételes műnek készül. Tovább folytatva a hagyományokat, néhány régebbi és még meg nem jelentetett szám mellett újakat is készítünk. Ez várhatóan jövő őszre készül el.             

– Zárásként engedj meg kérlek, egy nem zenei témát is! A téma valódi szakértőjeként mit gondolsz, idén milyen őszünk, telünk lesz? Találkozhatunk majd koncerteken? Vagy visszatérnek a korlátozások? Várható egy negyedik hullám is?

– Egy dolog biztos, az maga a bizonytalanság. Ugyan most jelentősen javulnak a fertőzési adatok, de ilyet tavaly is tapasztaltunk már, mégis utána egy sokkal súlyosabb hullám jött. Elvileg a jelentős átoltottság segíthet, de azt nem tudjuk megjósolni, hogy a kialakuló mutánsokkal szemben mennyire fognak védeni.

– Mit üzensz azoknak, akik még bizonytalanok a különféle hatásmechanizmusú oltásokkal kapcsolatban?

–  Én beoltattam magam, amikor sorra kerültem az oltási rend szerint. Nekem is voltak és vannak aggályaim az oltással kapcsolatban, és mindegyik oltóanyag mellett tudok pro és kontra érveket is felhozni. A tudomány egyébként így működik, folyamatos kételyekkel, és azzal a tudattal, hogy nincsenek abszolút igazságok. Az intenzionális – modális- logikában az igaz-hamis állítás sem binárisan, hanem tört értékkel jellemezhető.

Visszatérve a COVID vakcinálásra: az tudományosan bizonyított, hogy jelentősen csökkenti a beoltottság a súlyos – vagy halálos- betegség-kimenetel valószínűségét. Ezért úgy gondolom, hogy mindenki jól felfogott érdeke, hogy oltva legyen. Mindenesetre azt hallom, hogy sokakat elbizonytalanít az oltóanyag-választás lehetősége. Korábbi filozófiai tanulmányaim során – MTA ösztöndíjasként Marxizmus-Leninizmus helyett filozófiát választottam és valamennyit hallgattam is az ELTE-n és a KLTE-n még az “antivilágban”- azt tanultam, hogy az egzisztencializmus egyik alaptétele, hogy a választás lehetősége szorongást vált ki. Sokan boldogabbak akkor, ha megmondják nekik, hogy merre hány méter. Én a magam részéről inkább szabadon választok, a vele járó bizonytalansággal együtt. Lehet, hogy erről fogom írni a következő Android számot!