• A Sugar For The Soul album évfordulós koncertje – újra Mick Ness holland énekessel…

„Azt hiszem, te sem tudod már, ezután mi jöhet még / Tőlem nem várhatsz semmit sem, engem is itt hagytak rég

Egy szobor vagyok egy nagy téren, eleven mementó / Egy nyüzsgő, lakatlan városban belepett már a hó

What, what do you say…Sex, Sex, Sexepil, nem számít, új vagy régi / Sex, Sex, Sexepil, ki fogja végigélni…”

A magyar rocktörténelemnek kevés nagy érintkezési pontja volt a világ globális rock történéseivel… A Sex-e-PIL (1980s) Sexepil (1990s) önmaga egyedül mégis többször meghatározóan közel világhírűvé lett – olyan kapcsolódási pontokat létrehozva Nyugat-Európában, Amerikában, ami a Rock N Roll Hall of Fame virtuális előszobájába repítette a magyar új hullám, Budapesti underground lokális pop scénáit.

1982-89 között a Sex-e-Pil Hegyi Zoltán énekessel első magyar, közép-európai post punk, új hullámos zenekar volt, ami zeneileg betetőzte a Budapesti Undergroundot: túljutva állam-szocialista cenzúrális buktatókon, új közéleti nyilvánosság nyomásával kiadhatta az Európa Kiadóval együtt az első magyar rendszerváltó alternatív újhullámos LP lemezt (Sex-E-Pil: Egyesült Állmok, Európa Kiadó: Popzene).

Sex-E-Pil – koncert válogatás (1985 – 1986)

Sex-E-Pil – koncert (1986)

Sexepil: Igazi zöld, igazi kék:

1989-ben Mick Ness holland énekessel átalakult magyar Sexepil Kelet-Európában az első kelet-nyugati kommunikációs kooperációban született, vegyes nemzetiségű tagokkal rendelkező együttesként folytatta a sikereit:  

1991-93-ban többek közt a Sexepil adta ki az első magyar, kelet-európai alternatív zenei CD lemezt: a bi…(He/She ‘It’s Alive’) féllegális kalóz kazetta utáni Love Jealousy Hate és Against Nature CD-ket.

Sexepil plays Eroding Europe Live at Nyugati tér:

Az 1990-es években hónapokig, évekig nem csak magyar, hanem a globális MTV, Music Television közép- kelet-európai szenzációi is voltak – előbb 1993-tól az Euroding Europe, majd már 1996-tól a Jerusalem dalok zenei klipjeivel kifejezve az új európai kisállamok kohéziójának kulturális erózióját.

1997-től az ezredforduló bűvöletében elsőként jelentkeztek elektronikus alapú alternatív zenei remixel, a post punk, új hullám és grunge rock hullám utáni totális pop kultúra, rock kultúra kiteljesedésekor…

A Sex-e-PIL (1980s) Sexepil (1990s) nyugaton világhírű magyar zenekar mára ismeretlen?

Az egykori MTV, Music Television a kilencvenes évek nirvánás új grunge-rock hullámában az egész rendszerváltás utáni poszt punk béketábor közep-európai keleti-blokk zenéi közül hónapokig, évekig egyetlen magyar zenei klipet játszott: Eroding Europe akkor nagyon aktuális rendszerváltó poszt punk, történelmi, új európai dalukat a holland Mick Ness énekessel kollaboráló magyar bandától.

Az MTV 120 Minutes alternatív zenei show műsorvezető, VJ Paul King, a brit King együttes énekesének kedvencei voltak és együtt is turnéztak a későbbi világsztár Björk Sugarcubes zenekarával – világszerte. Amíg itthon a ’pop szakma’ első másolt hip-hop fiú és lány zenekarok alapításán ügyködött, a Sexepil sokáig egyetlen világszinten is jelentős hazai, kelet-közép-európai zenekarként már akkor a Nirvana produceri körökkel, Butch Vig stúdiójával együttműködve megismételte MTV klipes virtuális globális média sikerét: 1995-ben az idén 30 éves Sugar For The Soul album Jerusalem dalával…

A Sex-e-PIL (1980s) Sexepil (1990s) nyugaton világhírű magyar zenekar újra megismertetése…?

Az együttesnek régóta érik olyan visszatekintő, bemutató anyaga, könyv, zenei lemezgyűjteménye – ami a jelennek és a jövőnek is összefoglalná, átmentené az egykor, az 1980-as 1990-es években közel egyedüli magyar zenekarként is világhírnév közelébe való kerülésük csodálatos, rejtett történetét.

Nagy esély erre legutóbb a 2007 évi, Óbudai Kiscelli Kastélyban tartott újra összeálló koncertjükön volt: amire könyv/cd melléklet terveket írtam a zenekarral együtt, de krónikájuk kiadása nem valósult meg.  Akkor, évekkel ezelőtt még egy régi felvételt is sikerült felkutatnom a hírhedt FIKA – Fiatal Művészek Andrássy úti Klubja- egyik, 1980-as évekbeli zsúfolt koncertjéről az Artpool Arhívumban, amit még László Viktor basszusgitárossal kikértünk archiválva is – egy jövőbeli krónika kiadvány mellékletének.  

Idén és jövőre erre új esélyt kaphatnak maguktól is a Mátrában, a Fekete Zaj fesztiválos meghívásukkal.

A Fekete Zaj-os koncertjükről újra élő hanganyag felvétel készülhetne, mint a Kiscelli-ről készült – de ez már kiadásra is kerülhetne olyan könyv, cd melléklettel, ami újra, már méltó helyére állíthatná a zenekart, egyben a magyar pop-rockzene történetét, hazai kultúra folytonosságát is helyére emelhetné.

A Sexepil 30 éves Sugar For The Soul albumának újrajátszása Fekete Zaj Fesztiválon…

A Sexepil együttes alkalmi újra-összeállása és a 30 éves Sugar For The Soul albumának újrajátszása Mick Ness holland énekessel az idei Fekete Zaj Fesztivál futótűzként terjedő húzóneve lett pár hete – olyan együttest láthatunk július 31-én a Mátrában, akik szinte magyar világsztárok voltak… 

A 2025 évi Fekete Zaj Fesztiválon az 1995 évi Sugar For The Soul albumát mutatja be a csapat újrajátszva. Epikus rocktörténeti koncertműsoruk demonstrálhatja helyüket itthon és a világ rock történelmében egyaránt.

A magyar rock történelem értékeiknek feldolgozásai máig elmaradtak – ezeknek egy új kísérlete lehet a Sexepil jelentőségének az újraértelmezése, amire idei 30-éves újrajátszásuk is jó aktualitást adhat…

Egy kis rock történelem újrajátszás: Sexepil, a nyugaton világhírű zenekar példáján…

A pop-rock történelem forradalmi idősávjaiban az 1950-es évekbeli ős rock n roll-t az 1960-as évekre a beat, majd a hippi kultúra követte, amit az 1970-es években a hard rock, punk-rock, majd az 1980-as években a punk, new wave, új hullám és az 1990-es években a pop-rock zene kiteljesedése tetőzte be…

A magyar rockzene pár év fáziskéséssel követte a világtrendeket és részt vett a globális vérkeringés perifériális alakításában – bár a hivatalos állami szocialista sztárcsináló gépezet magyar világsztárról szóló jövendölő próféciái helyett nem fentről, hanem alulról jelentkeztek be zenekarok erre.

Kex:

1960-70-es évek legendás hazai rocktörténelmi nevei: Radics, Kex, Sirius, Mini – világsztárok…

Az 1960-70-es évek legendás hazai rock történelmi nevei, Radics, Kex, Syrius, Mini helyett a vezetés, Erdős Péter, Bors Jenő a Cannesi MIDEM’77-en régi vonalú magyar világsztár-jelölteket mutatott be: a popművész válogatott az LGT, Omega, Fonográf, Koncz Zsuzsa, Szűcs Judith, Neoton Familia volt. A Magyar Hanglemezgyár Pepita Oroszlán Pop Meccs Díjkiosztón éltette a hivatalos Magyarországot, Ifjúsági Magazin párt vezércikk szólt a 3 Éves Rock Tervről: „Három éven belül világsztárunk lesz!

Erdős Péter nyilatkozat: https://www.facebook.com/watch/?v=1557862131779757 

1980-as évek hazai punk történelmi nevei: Spions, VHK, URH és utódaik…

Az 1980-as években már újra alulról, a magyar punk-rock, újhullám, budapesti Undeground világából, az 1978-as első kelet-európai ős-punk Spions, VHK, az 1979-es URH és utódai jelentkeztek a posztra.

Spions:

1982-1989 Sex-E-PIL – A sikeres magyar együttes első korszaka Hegyi Zoltán énekessel…

A Sex-E-PIL 1982-ben alakult, a Ráday klub házi zenekaraként – zenei fejlődésén is betetőzte scénáját. Nevüket is a Sex Pistols és Johnny Rotten / Lydon utódzenekara Public Image Ltd. összevonása ihlette.

Hegyi Hill Zoltán ének, László Viktor basszusgitár, Kocsis Tamás gitár és Vangel Tibor dob felállásuk az ős-art- punk ETA, Zoo zenekarokból alakult és az új poszt punk, új hullám eredményeit összegezte.

Egyesült Álmok lemez:

1980-as évek végére az Európa Kiadóval közösen az első alternatív zenekarokként adhattak ki lemezt.

Az Egyesült Álmok albumuk első pont volt a történetükben, amikor világhírnevüket kísérthették volna, Hegyi Zoltán énekessel összegezve az egész magyar, kelet-európai újhullám elérte új zenei csúcsokat. Nemzetközi kiugrás helyett azonban feloszlottak, majd újra alakulva, Mick Ness holland énekessel folytatták.

1989-1992 Sexepil – Az együttes második korszaka Mick Ness holland énekessel…

Az 1989-es HungaroCarrot fesztiválos debütálástól az 1990-es Bi… kazetta szovjetuniós Észt, Ausztriai felvételeitől, a Love Jealousy Hate PolyGram kiadós lemezig jelentős nemzetközi sikereket értek el…

1992-es Nap-Nap Fesztivál válogatásuk a nemzetközi sikereik előtti csúcson mutatta be a csapatot.

1992-es saját, Human Telex kiadós Against Nature lemezükkel már végig is turnézták egész Európát, Björk Sugarcubes együttesével, az 1990-es években sokáig egyetlen magyar, kelet-európai csapatként  az Euroding Europe klippel szerepeltek a Music Television 120 Minutes alternatív zenei műsorában… 

1993- Sexepil kelet-európai alternatív zenei CD kiadása

1993-ban kiadták az egyik első magyar, kelet-európai alternatív zenei CD-t, a Human Telex utód T3, Against Nature CD kiadását a szintén egyik legelső hazai elektronikus alapú alternatív zenei remixel.  

1993-as Rocktükör interjú:

1994-95 év új anyaga, a Sugar for the Soul volt zenei fejlődésük második pontja a világhírűvé válás felé. Ötödik albumukat Butch Vig, Garbage dobos, a Nirvana Nevermind album producere és munkatársa, Brian Anderson nemzetközi zenei know how network által is segítette a Magneoton Warner kiadásában.

A Wisconsini Madison Smart Studios keverése is a Nirvana, Sashing Pumpkins, Tad által leírható új minőséget jelentette: a stúdió referencia-listáján ott a Sugar for the Soul – a Garbage 1995-ös album után. 

1995-ös amerikai turnéjukat a Texasi South By Soutwest fesztivál és a New York-i CGBG koncert zárta. Jerusalem kislemez klipjük pedig évekig volt a Music Television Alternatív Nation játszási listáján… A budapesti Faith No More koncert előzenekara is voltak, az Arany Zsiráf 1996 abszolút győztese lettek: 1996 magyar videoklipje (Jerusalem), hazai albuma, lemezborítója (Sugar for the Soul) kategóriákban.

1997-ben egyszerre jelent még meg a virtualitásba lépést is jelképezően a MixEpil CD és már késői önfeldolgozást is elindító Egyesült Álmok CD 1986-88 közötti, eddig meg nem jelent felvételekkel…

A Sexepil ezután több rövidebb szünetet tartott, miután a várt, remélt világsiker részben valóra vált: 2005-ben újra beindultak, rejtett búvó patakként, 2006-ban felléptek a Sziget és Volt Fesztiválokon. 2007-ben pedig új lendülettel egy kiadatlan Wall Of Regrets dalukat tették elérhetővé Myspace oldalukon.

Óbudai Kiscelli Kastélyban koncerteztek, amiről videófelvételt is rögzítettek – későbbi kiadás céljával.

A sorokat író szerző is ekkor készített velük interjúkat és könyvterveket cd füzet mellékletes tervekkel. Mindezekből sajnos az idő elteltével nem valósult meg kész produktum és a folytatás is éveket várt.

2012-ben már Hegyi Hill Zoltán énekessel a magyar nyelvű 1980-as évekbeli felállással és így már az 1989 évi Egyesült Álmok rituális koncert újrajátszásával jelentkeztek: A38, Volt, Veszprémi Fesztivál.

2014-ben pedig már Vagel Tibor korábbi dobos lépett elő a frontemberi posztra – énekes-basszusgitárosként. Rat King dalukkal Your Scream Is Music következő albumuk is megjelent  a hat éves folyamat végén.

2017-ben pedig The Acoustic Sessions címen egy akusztikus verziót rögzítettek az utókornak…

Album:

Pár hete pedig új közösségi poszt jelezte a zenekar Sugar For The Soul lemezének 30 éves újrajátszását: ”Az történt (írta a Sexepil Offisöl..), hogy hirtelen bevállaltunk egy Fekete Zaj fellépést, úgyhogy augusztus 1-én tolunk egyet a Zajon – az eredeti Sugar For The Soul felállásban (Kocsis Tamás, László Viktor, Mick Ness, Vagel Tibor, Varga Gábor). Gyertek ha tudtok az ország legjobb fesztiváljára…”     

A srácok az 1980-1990-es években ismételték meg Budapesten, majd az 1990-es években MTV Music Television zenei vidóoklip csatorna sokáig egyetlen magyar zenekaraként Paul King, Ray Cox VJ műsorvezetők kedvenceként azt, amit az 1960-as, 1970-es években a nagy elődök, mint az ős punk underground Kex,  Spions, Baksa-Soós János és Molnár Gergely, Najmányi Laci próbált meg.

Fotók: László Viktor archívum