A Tubular Bells elképesztő mértékű sikere után Mike Oldfield visszavonult. Időre volt szüksége, hogy ihletet nyerjen, illetve nyugalomra, hogy legyűrje a pánikrohamait. Hát megvásárolt egy The Beacon nevű házat az angol-walesi határon, majd a Hergest Ridge dombságot látogatta, ahol a természet szépségében gyönyörködhetett. Elsősorban ez az élmény ihlette a második albumát, mely idén 50 éve, 1974. augusztus 30-án jelent meg.

Hergest Ridge LP, frontborító 1974

A hosszúkás Hegest Ridge dombság nagyjából hasonló élményeket nyújthatott számára, mint nekünk a Hűvösvölgy és a Hármashatár-hegy. Csöndes, békés, kirándulós környék. Ahol az ember kutyát sétáltathat, sárkányt eregethet vagy siklórepülőzhet, repülőmodellezhet. Egy nem is kis szeletke a barátságos természetből, mely Hegest Ridge-ben tapasztalható harmónia a lelki-szellemi épülést is szolgálhatja.

Ennek megfelelően Oldfield a Tubular Bells-nél nyugodtabb, kiforrottabb, rendezettebb és kidolgozottabb művet alkotott. Leginkább az ottani hangulatokra, illetve a helyiek által játszott és énekelt népzenére reflektálva.

Bár az albumon hallható hangszerek nagyjából kilencven százalékát Mike szólaltatta meg, a fúvósok és a perkák esetében külső segítséget is igénybe vett. Többek között a bátyját, Terry Oldfield zeneszerzőt kérte fel, aki fuvolán működött közre. A kórust pedig az a David Bedford vezényelte, aki előtte a The Orchestral Tubular Bells hangszerelője is volt, majd a The Orchestral Hergest Ridge színpadra állításában is elévülhetetlen érdemeket szerzett. Énekesként bevonták még az Oldfield fiúk nővérét, Sally Oldfield folk énekes-dalszerzőt. Valamint Clodagh Simonds ír dalszerzőt és énekesnőt, aki az éneklés mellett a Hergest Ridge és az Ommadawn albumon hallható szavak kitalálásában is segédkezett Mike-nak.

Kétségtelen, hogy az LP megjelenésekor sokakat meglepett az új irány, de a Hergest Ridge igenis komoly előrelépés volt. Hiszen a Tubular Bells-nél sokkal finomabb, egyben összetettebb anyag született, melynek részei egymással összefüggő bonyolult szövetet alkotnak. Miközben a fiatal Mike csak a békét kereste az elviselhetetlen mértékű kereskedelmi siker, illetve médianyomulás ellenében, a kelta gyökereire is rátalált. Valamint azokra a jó értelemben vett békés, barátságos, meleg hangulatokra, melyek az ott élő pásztorok életét és énekeit jellemezték.

Az eredeti borítót ismét Trevor Key-re bízták, aki a Tubular Bells felejthetetlen borítóképe után ezúttal Hergest Ridge-en kapta lencsevégre a Bootleg névre hallgató ír farkast, egy éppen pihenő repülőmodell társaságában. Majd addig manipulálta a felvételt, míg a jól ismert képig jutott.

Hát, kapva kapott az alkalmon, hogy az egészet újrakeverje, mikor felkérést kapott a Boxed című gyűjteménybe kerülő SQ quadrofon változatok elkészítésére. Mi több, a későbbiekben is ragaszkodott, hogy az 1976-os új mix sztereó verziója szerepeljen a Hergest Ridge későbbi újrakiadásain. Ez így is volt, egészen 2010-ig, és e döntése nem csak a vinil kiadásokat, hanem az összes CD kiadást is érintette. Beleértve a 2000-es HDCD remasztert is, mely az anyag összes digitális hanghordozó variációja közül messze a legjobban szól.

Boxed 4LP, frontborító 1976
Hergest Ridge HDCD, frontborító 2000

Aztán a 2010-es Deluxe Edition esetében Mike már a borítót is lecserélte. A három-, illetve négykorongos gyűjtemény elsőként adta közzé CD-n az eredeti 1974-es keverést, illetve az azt megelőző demókat. Továbbá egy két bónusszal kiegészített (In Dulci Jubilo, Spanish Tune) negyedik mixet, melynek az 5.1-es surround variációja már a bónusz DVD-n kapott helyet. Egy, a felújított borítóhoz illeszkedő csodás animáció társaságában, mely így együttesen már nem csak a füleinket kényezteti, de a megfelelő hangulat megteremtéséhez is nagyban hozzájárul.

Hergest Ridge – Deluxe Edition 2CD+DVD, frontborító 2010

2024-ben az 50. évfordulóra pedig a vinilen is megjelentek az eredeti demók, ismét új borítóval, mely az eddigi legteljesebb képet mutatja Hergest Ridge látképéből.

Hergest Ridge – The 1974 Demo LP, frontborító 2024

A teljes életmű ismeretében valószínűleg nem túlzás, ha a Hergest Ridge lemezt nemcsak Mike Oldfield egyik legjobb, de egyben a legbékésebb és legboldogabb albumaként is értékeljük. Egy lélekteli, érett alkotásnak, egy megunhatatlan alapműnek. Egy olyan korszak lenyomatának, mikor az ifjú titánnak a felnőttkorba lépve nemcsak önmagával, de valamennyire a világgal is ki kellett békülnie. Két szép, hosszú, lassú kompozíció, melyek ötven év múltán is képesek felemelni és lelket gyógyítani. Pont olyan pompás, mint a hajnali párából és ködből a napfényre emelkedő autentikus pásztorénekek.