Kiadó: WEA/Grateful Dead
Lemezkiadás szempontjából a nyolcvanas években nem tűnt aktívnak a Grateful Dead, a dekád végére le is zárult a banda stúdióaktivitása.

Az évtized elején megjelent egy stúdióalbum ’Go To Heaven’ és a ’Dead Set’ mellett még egy koncertlemez, a ’Reckoning’, aztán hat évig semmi sem. Belső zűrök rombolták a zenekar egységét. Ennek egyik oka az, hogy Jerry Garcia egészsége igencsak megrendült a folyamatos kábítószerhasználattól, súlyos cukorbetegséggel is küzdött, ez bizony a játékán is meglátszott. Emlékezetes mozzanat volt 1986-ban, amikor diabéteszes komába esett. Még kilenc évet élt, de egészsége végképp megroppant. De nem csak neki voltak függőségi problémái, hiszen Phil Lesh basszusgitáros alkoholizmusa sem könnyítette a helyzetet és az egyik dobos, Bill Kreutzmann kokainfüggősége is tetézte a bajokat.
A ’Dead Set’ sorban a Grateful Dead 18. albuma és a 7. koncertlemeze. A hetvenes évek végén lezárult a zenekar korszaka a Godchaux–házaspárral – Keith-szel és Donnával-, Keith helyére Brent Mydland érkezett a billentyűs pozícióra, aki Bob Weir gitáros bandájában játszott. Ráadásul Keith Godchaux 1982 júliusában autóbalesetben elhunyt, nyolc évvel később Mydland is belehalt a kokainba.
Ezt a dupla lemezt két helyen rögzítették 1980 őszén, egy részben a Keleti-, másik részben, a Nyugati-parton. Az előbbi pontos helyszín New Yorkban, a Radio City Music Hall, nyugaton pedig a San Franciscoban található Warfield Theater, utóbbi a banda karrierjében meghatározó helyszín. Érdekesség még, hogy ebben az időben koncertsorozatot adtak mindkét helyen: A Warfieldben 15, a Radio City Music Hallban pedig 9 fellépést nyomtak le egymás után.
1980-ban volt 15 éves a zenekar. Akkor már tíz éve nem játszottak akusztikus szetteket, pont a Warlfield-sorozatban kezdték el újra. De nem úgy, mint 10 éve, amikor Jerry Garcia és Bob Weir ketten adták elő az ilyet, a többiek csak ímmel-ámmal szálltak be. Most mind a hat tag részt vett az ilyen jamelésben. Bár a ’Dead Set’ nem tartalmaz akusztikus zenét, a másik 81-es élő album, a ’Reckoning’ csak azt, érdemes megfülelni azt is. Az eredeti terv az volt, hogy mivel a két koncertalbumot egyidőben rögzítették, egy vegyes, villanygitárokkal és akusztikus hangszerekkel felvett dalokat pakolnak egy kiadványra. Később meggondolták magukat és két kétféle dupla albumot adtak ki.
A ’Dead Set’ nem tartalmaz hosszú hangszeres improvizációkat – ez a Dead esetében akár 15-20 percet is jelentett -, maximum 6-7 percig tart egy dal. Biztos, hogy akadt hosszabb hangszeres rész ezeken a koncerteken is, azonban nem tartották fontosnak, hogy erre az anyagra rákerüljön. Azért nem kell félni, így is hallunk remek jammeléseket, anélkül nem volt Grateful Dead koncert. A kiváló koncertalbumot most felújított hanggal újra kiadták, a hazai terjesztőknél elérhető.
(Link: https://mgrecords.hu/kereses?search_api_views_fulltext=GRATEFUL+DEAD+-+Dead+Set)
Amikor a Grateful Dead koncertfelvételeit hallgatom – mindegy, melyik korszakukból -, számomra mindig megerősíti azt a tényt, hogy a rockzene leginkább a színpadon él. Ha Jerry Garciát nem ragadja el a Kaszás 1995-ben, biztos vagyok benne, ma is játszanának.
Grateful Dead 1981:
Jerry Garcia – gitár, ének
Mickey Hart – dob
Bill Kreutzmann – dob
Phil Lesh – basszusgitár
Brent Mydland – billentyűsök, ének
Bob Weir – gitár, ének
Side A
Samson and Delilah
Friend Of The Devil
New Minglewood Blues
Deal
Side B
Candyman
Little Red Rooster
Loser
Side C
Passenger
Feel Like A Stranger
Franklin’s Tower
Rhythm Devils
Side D
Space
Fire On The Mountain
Greatest Story Ever Told
Brokedown Palace