Az utóbbi esztendőkben jelentősen gyarapodott az Égi zenekarba igazolt zenészek száma. Radics Béla már 1982-ben, Tunyogi Péter 2008-ban távozott a földi világból. 2020 novemberében Balázs Fecó, a Korál alapító frontembere, 2023 áprilisában pedig a legendás Mini atyja, fuvolista-énekese, Török Ádám hagyott itt bennünket. S, ha már ők nem lehetnek közöttünk, dalaik tovább élnek a közönség lelkében és az emléküket ápoló tribute zenekarok repertoárjában. Március 29-én a Barba Negra Blue Stage színpadán négy formáció, a Mini Art-űr, a Korál Tribute Band, a Tűzkerék xT, valamint a Tunyó Öröksége zenekar rója le tiszteletét az említett frontemberek előtt. A koncert körülményeiről a Mini Art-űr frontemberét, Völgyi Béla Tibor „Bécót” kérdeztük.

A Mondj egy dalt Fesztivál négy olyan zenész emlékét idézi meg, akik már nem lehetnek közöttünk, a nevüket azonban nagybetűvel szerepel rocktörténelem lapjain. Miben azonosak és mi különbözteti meg őket egymástól?
Inkább az azonosságokat hangsúlyoznánk. Ami azonos, az természetesen a Rock! Ezen túl, egy pontosan nyomon követhető folyamat, tele személyes kapcsolódási pontokkal. Időrendben Radics, először Török Ádámmal került munkakapcsolatba a hetvenes évek elején, majd alig később Balázs Fecóval már közös zenekart is alkottak a Taurusban. A hetvenes évek végétől kezdve Ádi és Fecó párosa jóvoltából igen sokat játszott együtt a Mini és a Korál, még országos turnékat is tartottak, ahol az „Ezüstfuvola-rend” birtokosa és a „Hammond varázslója” volt a koncertek fénypontja. Ádám volt az egyetlen, aki mindhárom ikonnal közeli kapcsolatba került. Amikor a Mini részben szakított a korábbi prog- illetve dzsessz-rock vonallal, és a hard rock hazai térhódítása idején keményebbre váltott. Koncertek sokaságát adta a P. Mobil vendégzenekaraként, ahol – mint jól emlékszünk – akkoriban a felejthetetlen Tunyó volt az énekes-frontember.
Miért éppen az adott előadóhoz kötődő életmű gondozását tűztétek ki célul?
Ez nálam egyértelmű volt. Fuvolista-énekes vagyok, egész életemben minden tekintetben példaképnek tekintettem Ádámot, és több mint ötven éve tartó hivatásos előadói pályámon – bárhol játszottam – mindig műsoron tartottam néhány Mini dalt. Büszke vagyok arra, hogy amikor csak takarékon, vagy egyáltalán nem működött „A Gőzös”, mindenkori zenekaraimmal akkor is életben tartottuk ezeket a zenei KINCSEKET, melyek Ádám nélkül soha nem születtek volna meg. Személyes kötelességemnek is érzem, hogy Ádinak tett ígéretemet betartva, munkássága a lehető legtovább fennmaradjon. Mindezt természetesen tisztelettel, szeretettel, ahogy ezt a tisztesség megköveteli; és örülök, hogy ebben nagyszerű társaim vannak.
Mit tudhatunk a Mini Art-űr zenekarról?
Hét évvel ezelőtt hozta – végre- úgy az élet, hogy egymáshoz sodort néhány olyan miskolci muzsikust, akik bár eltérő életkorúak és más-más zenei közegből érkeztek, a lényeget illetően hasonlóan gondolkodnak. Így született meg ez a csapat, azóta kizárólag a Mini, illetve Török Ádám különböző korszakaiból vett számok adják a repertoárt. A Mini Art-űr helyzete sem könnyebb, mint a hasonló kategóriájú és az átlagostól eltérő stílust játszó hazai zenekaroké, nekünk sem jön házhoz a fellépés, sokat kell talpalni érte. Főleg klubokban lépünk fel, de otthonosan mozgunk a nagyobb színpadokon, fesztiválokon is – bár lenne több lehetőség rá megmutatni magunkat. A Mondj egy dalt azokért fesztivál kiváló alkalom, hogy a másik három baráti zenekar mellett szélesebb tömegek is megismerjenek bennünket.
https://youtube.com/@miniart-ur8413?si=cxOh7S5OjOFBAgas
Mennyire jelent kihívást, izgalmat számotokra a Barba Negra, mint az ország vezető rock koncerthelyszíne?
Ez valóban egyfajta szakmai kihívást jelent számunkra, különös tekintettel arra, hogy miskolci székhelyű zenekarok aránylag ritkán koptatják fényesre a Barba deszkáit. Letenni a „névjegyünket” ott, azon a helyen, ahol jobbnál-jobb hazai és külföldi zenekarok adják egymásnak a kilincset heti gyakorisággal, bizony nem kis dolog! Az izgalom ennyi év, sok ezer fellépés után már nem annyira jellemző, de egészséges drukk biztosan fog dolgozni fellépés előtt, aminek egyébként szerintem minden vérbeli zenészben dolgoznia kell. Várjuk a Nagy Találkozást!