Kocsi Miki, a Nautilus, az Ambo, az Energia, a Nevada, az I. F. Company, Cserháti Zsuzsa, Korda György, Máté Péter, Delhusa Gjon és számos egyéb előadó egykori gitárosa, jelenleg a Moonflower tagja, nagy idők nagy tanúja. A kezdetektől fogva benne van hazai a beat- és rock életben. Ráadásul nemcsak muzsikusként, hanem hangszer-készítőként is alaposan letette a névjegyét. Az általa készített gitárokról ódákat zengenek a zenészek, mi több, még Ritchie Blackmore is elismeréssel nyilatkozott a munkájáról.

A tizenegyedik részben a Moonflower és a Bajnok Rock Team korai időszakairól beszélgettünk.

Bajnok Rock Team 2007

A legutóbb ott hagytuk abba, hogy a kilencvenes években ismét letudtál pár kört a Nevadával, de az egyik hajós út után besokalltál az áldatlan körülményektől.

2000-ben a Nevada új hajós szerződést kapott, de nélkülem mentek vissza újra a Karib tengerre, mert én inkább itthon maradtam. Akkor nagyon gyorsan összerántottunk egy bandát a Pléh Lajosnál megüresedett helyre.

Milyen felállásban?

Összefutottam Kalmár Gézával, aki korábban dolgozott már a Prognózissal, a Bencsik Sándor Emlékzenekarral és a Tunyogi Rock Banddel is. Jó nevű, jó kezű, megbízható billentyűs. Egyike a legjobbaknak… Ha jól tudom, jelenleg épp a P. Mágnesben játszik. Én meg ugye maradtam a gitárnál. Majd Kovács Nándira gondoltunk, de Nándi csak egy alkalommal játszott ezzel a felállással. Aztán kivált…Muszta Istvánt hívtuk, aki viszont annyira beilleszkedett, hogy még most is a Moonflower dobosa. Az eredeti basszusgitáros Tiboldi János lett, aki Fekete Gyula unokaöccse. Jó zenész, nagyon jó basszusgitáros, de őt meg egy év után elvitte egy cég Indiába. Valami mozdonygyártó vagy vasúti cég, ahol nagyon sok pénzt keresett. Mi persze akkor mind azt mondtuk, hogy menj csak nyugodtan, mert itt a tizedét sem keresheted annak a lóvénak. (nevet) A régi típusú hard rocknak amúgy sincs jövője Magyarországon…

Ki lett az utódja?

A néhai Ilkei Géza, akivel még a hetvenes évekből ismertük egymást. Alapvetően négyen voltunk, de aztán ötre bővültünk, sőt volt úgy is, hogy, hatan voltunk.

Igen, erről akartalak is kérdezni. Néha kissé követhetetlen volt, éppen ki lesz majd a színpadon…

Egy időben volt egy Farkas Imi nevű kongásunk. Aki nagyon kellett, mert egy komplett Santana blokkot is játszottunk. De már akkor is volt Led Zeppelinünk, mert bekerült a bandába Nemessányi Laci. De volt olyan Moonflower felállás is, amiben Nemessányi és Ilkei is játszott, akkor voltunk öten.

Honnan jött a Moonflower név?

Én álmodtam meg. Egyszer egy hajnalban erre ébredtem. Egyébiránt, aki nem tudná, a Moonflower Carlos Santana egy kis szólisztikus gitárdarabja.

Amit az akkori billentyűse Tom Coster szerzett. Azért érdekel, mert a Moonflower stabilan úgy van a köztudatban, mint Led Zeppelin emlékzenekar és oda azért annyira nem kapcsolódik.

Pont azért választottam, mert a Moonflower egy nagyon kedves kis simulékony, lírai hangvételű dolog. Nagyjából mindenki tudja, hogy miről szól a Moonflower és ezzel egy kontrasztot akartam annak, amit aztán csináltunk.

Azokban a kezdeti években hol, merre játszottatok? Volt néhány nagyon elegáns helyszín is.

Sok helyen játszottunk. Hogy is mondjam? Magas kvalitású zenész volt mindenki. Magamat kivéve. (nevet) De tényleg felnéztem rájuk. Gyakorlott, nagyon jó, stabil zenészek voltak, mivel addigra már mindegyik megjárta a hadak útját. Ezért gyorsan, könnyen és sok helyre eladtam a zenekart. Ugyan nem akartam a szervezéssel is bajlódni, de közfelkiáltással úgy döntöttek, hogy én legyek. „Mégiscsak te csináltad, te jártál a legtöbb helyen, mindenkit ismersz.” Mindenkit persze én sem ismertem. De azért felkerestem egy-két impresszáriót, akikkel még a Nevada korszakban dolgoztunk. „Mit tudtok?” – kérdeztem. „Mindent.” – volt a tömör válasz.

Nekem amúgy nem az volt a fő célom, hogy céges bulikat játsszunk. De sorra érkeztek a lehetőségek, majd azok kapcsán az újabb felkérések. Olyanok, ahol eleve előírták, hogy csak és kizárólag szmokingban jelenhetünk meg. Elegáns rendezvényeken léptünk fel, szinte mindenütt az országban. A budafoki Sacelláry-kastélytól a Kempinski Hotelen át a Kiscelli Múzeumig. Aztán persze volt a zenekarnak egy másik profilja is. Egy keményebb vonal…

Vagyis?

Minden, amit a régi zenekarokkal ritkán, vagy nem nagyon játszottunk. Deep Purple, Led Zeppelin, AC/DC. Minden, amit egészen a mai napig is játszunk. Pár kivétellel, mert most billentyű nélküli formációban dolgozunk. De ha lenne billentyűsünk, még mindig kézben van a teljes repertoár. Olyannyira összerázódtunk azokban az években, hogy Kalmár Gézával már próbálni sem kellett, amikor a távozása utáni időkben néha-néha fellépett még velünk. Volt rá példa, hogy rákérdeztünk: „Géza ráérsz? Gyere, mert buli van!” Ha ráért, jött és már nyomtuk is a rock and rollt.

Készül és maradt fenn valamilyen felvétel a Moonflowerről?

Nekem nincsen sajnos. De valakinél kallódik egy demo CD, amit még Tarján Palinál készítettünk a kezdeti időkben Tiboldi Jánossal és Kalmár Gézával…

Mikor ilyesmikről kérdeztem Ádámot, mindig azt mondta, hogy a kazetták elkallódtak. Azokat, amiket meg még korábban elkért tőle valaki, sosem kapta vissza. Hibába kértünk volna ezt-azt bónuszként a tervezett jubileumi CD és DVD sorozatához, elutasították…

Kocsi Miki 2007

Annakidején, még a kezdetekkor, Géza keresett meg téged, vagy te őt?

Én kerestem billentyűst. Ilyen szempontból jókor találkozunk, mert akkoriban épp nem volt zenekara. Géza munkanélküli lett, mivel a Tunyogi Rock Band, ahol előtte játszott, átalakult. Ez egy szomorú történet, erről ő tudna mesélni. Sajnáltam ezért a Gézát. Mindenesetre elhelyezkedett egy Satelit nevű tévénél. Egy ismerősünk szintén ott dolgozott a stúdióban, aki ismerte Jankai Bélát. Aztán egy alkalommal, megemlítettem annak a hölgyismerősnek, hogy billentyűst keresek. Aki egyből azt felelte, hogy: „Majd szólok a Jankainak, ő mindenkit ismer.” Majd két nap múlva csörgött is a telefon és bemutatkozott Kalmár Géza, azzal folytatta, hogy Jankai Béla szólt neki, hogy valaki billentyűst keres. Mivel akkor nem játszott senkivel, nagyon örült és nagyon hamar összeállt az első Moonflower felállás.

Viszont elég nagy volt a fluktuáció. Sokszor tényleg nem lehetett tudni, éppen ki fog a Moonflower színeiben a színpadra lépni…

Cserélődtek a tagok. Először is azért, mert Muszta és Ilkei, akik nagyjából tizenhét évet zenéltek különböző skandináv hajókon, azért, hogy meg tudjanak élni, minden évben kimentek nagyjából négy-hat hónapot valamelyik hajóra zenélni. A Moonflower viszont azokban az időszakokban is ment tovább, csak más tagokkal.

Igen, ilyesmi élmény maradt az akkori bandáról. Jól érzékelem, hogy az első időszak jövés-menésében csak te voltál fix tag?

Gyakorlatilag igen, illetve még Kalmár Géza is, amíg el nem ment.

Miért ment el?

Mert újra elkezdett Tunyogi Péterrel zenélni.

Miután Zeffer András is beteg lett?

Igen. Utána alapították újra a Tunyogi Bandet. Idővel Géza nehéz helyzetbe került. Már nem tudott egy s.ggel két lovat megülni. Viszont a Moonflower részéről ez úgy nézett ki, hogy ha a két buli ütötte egymást, akkor mindig mi húztuk a rövidebbet. Mindig őket választotta, majd el is ment.

Miközben újabb felállásokat éltetek meg.

Akkoriban már úgy alakult a banda, hogy Nemessányi Laci lett a basszeros. Aztán amikor Musztáék visszajöttek a hajóról, nem volt szívünk kidobni. Hát úgy oldottuk meg, hogy Ilkei és Nemessány egyaránt basszusgitározott. Az volt a jó benne, hogy mind a kettő gitározott is. Úgy, hogy hol az egyik basszusozott, hol a másik. Hol az egyik gitározott, hol a másik… Amikor tehát Ilkei és Muszta elment hajóra, akkor jött a Lacika, illetve Szebelédi Johnny. Többnyire ő helyettesítette Musztát a dobok mögött.

Johnny fix tag is volt?

Igen. De olyan formában, hogy ha Muszta nem volt, akkor volt ő a dobos.

Időben hol járunk? Géza mikor lépett le? Csak azért kérdezem, mert kétféle sztori terjed az öltözői pletykarovatban. Az egyik szerint, mikor Zefi kórházba került, nélküle is folytatni akarták. Akkoriban játszottak Szabad Vér és talán Szárnyakon Szédülő néven is. De közben volt egy másik vonal is, mivel Tunyó megalázó körülmények között került ki a saját bandájából, újjá alakította a Tunyogi Band-et. Előbb az Időgéppel, aztán a Pardon tagokkal zenélt, végül Új Tunyogi Band néven gyakorlatilag visszatért az alapokhoz.

Igen, szegény Dodi duplán, sőt bizonyos szempontból triplán rosszul járt a Tunyogi Rock Band átalakulásaival. Mikor még élt, lejött párszor a P. Mobil Klubba. Olyankor egészen vad dolgokat mesélt, például különféle zenekari kölcsön ügyletekről. Csak lestünk a mobilos srácokkal… De visszatérve a párhuzamosan működő zenekarokra, ugye akkoriban Géza még a Moonflowerben is billentyűzött?

Az elején igen. Valamikor 2006 végén léphetett ki, mikorra már kezelhetetlenné vált a helyzet.

Viszont közben már alakulgatott a Kékesi Band, a későbbi Bajnok Rock Team is, ott nem találkoztatok Gézával?

Nem, Laki Zoli volt a billentyűs.

Igen, persze, nyilván. Azért kérdeztem rá, mert szeretném jobban szétszálazni, amit utólag már minden érintett másképp ad elő, hogy két stációja volt a Tunyó Band szétesésének. Először a saját zenekarából kitett Tunyó csinált egy újabb Tunyogi Band-et az Időgép tagjaival. A másik oldalon a maradék tagság TRB, majd tRB néven, végül the Rock Band-ként játszott. Majd az is szétesett, amikor Zefi kórházba került. Akkoriban volt vagy három-négyféle utódzenekar, próbálkozás. Némileg követhetetlen zenészmozgással. Többek között akkor alakított Bajnok is saját zenekart. Amibe az akkor hírek szerint Gézát is várta. Ha az ős Tunyogi Bandet vesszük alapul, akkor kvázi visszavárta. Akivel ti a Moonflowerben viszont akkor már vagy hat éve együtt játszottatok.

Ezt sajnos nem tudom. Úgy kerültem oda, hogy az első felállás gitárosa, Csillag Endre Csuka valamiért egyik napról a másikra azt mondta a Bajnoknak, hogy ő akkor mégsem csinálja. Akkor még nagyon fellépésük sem volt, inkább csak próbáltak, Laki Zolinál, kint Árpádföldön. Ő hívott fel, hogy nincs-e kedvem rockot játszani Kékesi Bajnokkal.

Mit szóltál hozzá?

Meglepődtem, majd visszakérdeztem: „Mit kellene játszani?” „P. Mobilt.” – válaszolta tömören. Nem esik nehezemre, ha úgy vesszük, gondoltam magamban. „Ráérsz? Elmegyek érted.” El is jött egy mikrobusszal. Majd bepakoltuk a cuccomat, a gitárt, az erősítőt, mindent. Negyedóra múlva már be voltam szerelve a próbahelyen és már nyomtuk is. Emlékszem, hogy az első darab, amit próbáltunk, a Kétforintos dal volt.

Korábban találkoztatok már Bajnokkal?

Igen, persze. Ismertük egymást. Csak úgy emlékeztem, hogy ő még nem hallott engem korábban gitározni.

Emlékszel a dátumra?

Nem, csak arra, hogy nagyon hideg volt.

2006 tele?

Talán igen. De nagyon valószínű, hogy akkoriban, mert már ment az új Tunyogi Band is, Gézával.

Géza akkor még a Moonflowerben volt? Illetve az is érdekelne, hogy vajon miért emlékszem úgy, hogy ti játszottatok együtt a Bajnok Rock Teamben is?

Ez úgy volt, hogy akkor, amikor a Bajnok megcsinálta a Rock Team-et, aminek az elején még Kékesi Band volt a neve, akkor Laki Zoli volt a billentyűs. Egy olyan ötösfogat állt össze, amiben a Bajnok volt bőgős, egy Bonyhádi Bálint nevű fiatal gyerek a dobos, Kálmán Gyuri az énekes és én a gitáros. Ez volt az úgymond ős felállás, mármint abban az értelemben, hogy mi már koncerteztünk is. Viszont valóban megtörtént, hogy volt néhány olyan buli, ahova Laki Zoli nem tudott jönni, olyankor beugróként vittük Gézát.

Akkor egy-két ilyet láthattam, hallhattam…

Egyszer lementünk valahová vidékre, ahol nagyon várták a Bajnokot, ezért aztán mi is nagyon nagy sztárként voltunk kezelve. Oda is Géza jött, beugróként. Próbálni sem kellett vele, ismerte az egész anyagot. Majd talán annak hatására volt még egy-két ilyen alkalom, ahol vele léptünk fel.

Kocsi Miki és Kálmán Gyuri, BRT 2007

Aztán persze rendeződtek a soraik, mert Bajnok később visszahívta Zolit a zenekarába. Bár ez utóbbiban meg Lórinak volt némi áttételes szerepe, hiszen a saját fülemmel hallottam, milyen feltételekkel vette be Szabó Petit a Mobilba. A kérdés ezúttal is az, hogy az érintett időszakban játszottatok-e Gézával valamelyik BRT felállásban?

Nem, hiszen részemről csak nyolc hónapig tartott az együttes. Nem tetszett, ahogy ott intéződtek a dolgok. Emlékeim szerint számtalan buli lement úgy, hogy nem volt gázsi.

Azért, mert nem volt hozzá elég közönség?

Szerintem volt elég közönség.

Azt lehet tudni, ki volt a koncertszervező? Mert hát a Bajnok nem egy szervező típus.

Fogalmam sincs. Nem tudom, hogy ki szervezett. Csak azt, hogy nem volt eredménye. Meg hát mindannyian tudjuk milyen a Bajnok. Egy aranyos ember, de arra nem igazán alkalmas, hogy összefogjon és összetartson egy zenekart, hogy vezessen és koncepciója legyen, amihez ragaszkodik.

Ezt leszámítva, hogy érezted magad a bandában?

Jól. Zeneileg egy jó időszak volt. Jó arcokkal, jól éreztük magunkat. Voltak zenészbarátaink is, akik felléptek vendégként. Jó bulik voltak.

Kikre emlékszel, vendégként?

Tunyó, Somogyi Józsi, Lőrincz Tibike…

Lőrincz Tibor énekessel a Bajnok Rock Team és vendégei koncerten, 2007

Miket játszottatok? Csak és kizárólag Mobilokat?

Igen, csak P. Mobilt játszottunk.

Saját számokat csináltatok?

Nem. Viszont voltak olyan régiek is, amiket Bencsik Samuka még akkor írt, mielőtt P. Mobil tag lett. Ugye ő még gesarolos is volt?

Igen, de nem sokáig.

Igen, talán az volt a legelső, amit a Mobilnak adott. Én is úgy tudom, azt hallottam az akkori arcoktól, hogy azt még a Beatricében írta.

Mondom, azt még nem a Gesarolban, hanem korábban írta. Egészen pontosan a Beatricében rakta össze a zenét, de a Mobilban csinált abból kész dalt. Ezen kívül is játszottunk egy csomó olyan ős-Mobil számot, amit soha életemben nem hallottam előtte.

Honnan voltak meg azok a dalok? Minek alapján tanultátok meg a korai Mobil repertoárt? 

A Bajnok által hozott felvételekből. Én még kazettáról is tanultam, amikor velük zenéltem.

Valószínűleg akkor a saját felvételei voltak.

Remegő kézzel adták a kezembe a kazettát. (nevet)

Mondták, hogy miért?

Mert egy ereklye volt.

Használtátok azt a Múlt idő 1973-1984 CD-t is, amit Monostori Peti Munyó rakott össze régi demókból meg bootlegekből, hogy az Örökmozgó lettem… című P. Mobil könyv melléklete legyen?

Lehetséges, de én azt nem hallottam.

Hogyhogy? Úgy tudom, hogy mindenki kapott egyet belőle… 

Igen, én kaptam egy olyan könyvet, meg CD is volt mellette, de elajándékoztam egy nagyon nagy P. Mobil rajongó ismerősömnek.

Vajon a CD megegyezett azzal, ami kazettát Bajnoktól kaptál?

Nehéz megmondani, mert több kazetta is volt. Ráadásul bizonyos dalokat egyből a próbateremben raktunk össze, kazetták nélkül.

Milyen érzés volt a legkorábbi, legautentikusabb P. Mobil műsort játszani? A színpadon is érezhető volt az addigra már legendássá vált Losó és Bencsik szerzemények átütő ereje?

Leginkább furcsa, mivel magam sem ismertem korábban ezeket, így azonnal idegennek éreztem mindet.

Miként reagált a közönség, hogy végre mást is hall, mint az unalomig nyúzott, agyonjátszott lakossági slágereket?

Nem igazán figyeltem a reakciójukat, mivel még én sem voltam megacélosodva. Inkább még a hirtelen megtanult hatalmas anyaggal foglalkoztam. Abban a pár rövid hónapban el voltam foglalva a magam dolgával.

Az idő tájt nagyjából általános vélemény volt, hogy akkoriban ti játszottátok a legjobban a P. Mobil repertoárt. Ugye a Mobil akkori felállása már nagyon a végét járta. A többi utód-, illetve megélhetési klón-zenekar meg leginkább csak penetráns zajongást nyújtott, már amelyik éppen működött.

Lehetséges. De mint mondtam, akkoriban leginkább azzal voltam elfoglalva, hogy a számomra új, ős-Mobil számokat megtanuljam, majd a lehető legjobban adjuk elő azokat. 

Készült a te idődben valamilyen kép- vagy hangfelvétel? Próbatermi-, demó- esetleg valamilyen koncertanyag?

Ha esetleg készült is, én nem tudok róla…

Folytatjuk!

Fotók: Tárnoki Rita, TTT Nemzeti Rockarchívum