- avagy mi várható a friss Iron Maiden turnétól?
Minél jobban közelítünk az idén 50 éves jubileumát egy spéci turnéval ünneplő Iron Maiden első idei fellépéséhez – ami ráadásul nálunk startol el-, annál felfokozottabb a hangulat, különös tekintettel a várható műsorral kapcsolatban. Naponta kerülnek ki fiktív, vagy már valósnak hitt listák arról, hogy május 27-én milyen dallistával örvendezteti meg a rajongóit a Vasszűz, ám szerintem egyik sem áll közel a valósághoz. Most jöjjön az én verzióm is, ami szintén csak fikció, de vannak olyan támpontok, ami mentén el lehet indulni a találgatásban, aztán majd az élet úgy is helyére teszi a dolgot hamarosan…

Egy ilyen nagy életművel rendelkező csapat esetében több alapvető szempontot is tisztázni kell szerintem a tisztánlátás kapcsán. A Maiden generációkon átívelő banda, a nagy öregek közül azon kevesek közé tartozik, akiknek sikerült magukat átmenteniük az újabb és újabb évtizedekbe és újabb és újabb generációkat is be tudtak húzni a lojális rajongótáborba. Ezzel a Maiden menedzsment teljesen tisztában van, hiszen ez volt mindig is a terv: újra és újra megnyerni a Maidennek a frissen érkező fiatal rajongókat is. Ez azt eredményezi, hogy bizony az adott koncertműsort is úgy kell kialakítani, hogy a sokat látott, évtizedek óta fanatikus tábort és az újonnan érkezőket is ki kell szolgálni, a koca rajongókról már nem is beszélve. Én is szívesen elhagynám a Trooper/Fear/The Number vonalat már, de tény, hogy a koncertlátogatók nagy része ezeket, vagy ezeket is hallani akarja élőben, és lássuk be azért ezek a dalok még mindig nagyot tudnak menni a bulikon! Azt is látni kell, hogy ismét a sokat látott rajongókkal szemben, nagyon sokan vannak, akik pl. az utolsó groupamás bulin látták először a Maident, vagy mondjuk az volt a harmadik találkozásuk a bandával élőben. Ezeknek a rajongóknak mondjuk egy Phantom Of The Opera felbukkanása igazi csemege, másoknak, akik meg többször is találkoztak a nótával akár 2005-ben, vagy 2009-ben, azoknak nyilván nem akkora katarzis a ritkaság szempontjából, amúgy meg persze igen. Ebből a szempontból a sokat látott rajongók igényeit már nagyon nehéz kielégíteni, de ha visszagondolok egy-egy nóta beemelésével ezt is sikeresen oldja meg a Maiden gépezet már elég régóta. Gondoljunk csak a Rime Of The Ancient Mariner, a Seventh Son, a Moonchild vagy a legutóbbi turnén felbukkanó Caught Somewhere in Time, The Prisoner nótákra, az évtizedek óta mantrázott, és tavalyig sosem játszott Alexander The Great-ről nem is beszélve! Ez volt az a pont, ami gyökeresen megváltoztatta a találgatási listákat, vagy legalábbis azt hittem meg fogja, mivel, ha ennyi év után elővettek egy sosem játszott dalt, az azt vetíti előre, hogy bármi előkerülhet az életműből, hiszen az Alexander megtanulása sem okozott nagy fejtőrést a bandának, konkrétan úgy tolták, mintha mindig is a műsor része lett volna. Persze az Alexander tényleg egy ikonikus dal volt ebből a szempontból, régóta ment a nyomásgyakorlás a rajongók felől, hogy elő kellene venni.
Viszont az eddig megjelent listák jelentős részének volt egy közös pontja, egyiken sem találunk olyan szerzeményt, amit a Maiden még nem játszott soha, pedig a találgatások sora pont azután kezdődött, hogy Bruce egy interjúban arról beszélt, hogy mennyire tátva marad majd a szánk az eddig sosem játszott dalok hallatán. Egy másik interjúban aztán arra is kitért, hogy főként az első 30 perc lesz sokkoló ebből a szempontból. Mivel a Run For Your Lives turné műsora csak az első kilenc Maiden albumról válogat, a tisztánlátás kedvéért jöjjön azon számok listája, amelyek sosem kerültek bele a koncertprogramba: Pradigal Son, Invaders, Gangland, Quest For Fire, Sun And Steel, Flash Of The Blade, The Duellists, Back In The Village, Deja Vu, The Loneliness Of The Long Distance Runner, The Prophecy, Only The Good Die Young, Fates Warning, Run Silent Run Deep, Mother Russia, Fear Is The Key, Chilhood’s End, The Fugitive, Chains Of Misery, Tha Apparation, Judas Be My Guide, Weekend Warrior. Azt is látni kell egy set list elkészítése kapcsán, hogy a koncerteknek kell, hogy legyen egy íve, egy dinamikája, ami mentén a végére létrejöhet egy katarzis. Nem véletlen, hogy szinte minden banda a végére hagyja a szélesebb körben elterjedt nagy kedvenceket. Persze vannak kivételes történetek, a Maiden történelemben is volt olyan turné, ahol a The Number Of The Beast volt a nyitónóta, de a sztenderd állapot nem ez. Ezt figyelembe véve elég sok nóta kizárható a még sosem játszott számok listájáról. Emlékezzünk csak az Eddie Rips Up turnéra 2005-ben, ahol az első két koncerten műsoron volt a Charlotte The Harlot, aztán kikerült a programból, pontosan azért, mert nem működött úgy élőben, mint ahogy azt várták. Emlékszem mennyire bosszús voltak, hogy Graz-ban a harmadik bulin már a Wrathchild volt helyette, mert az nagyobb közönségkedvenc… Vannak aztán az olyan bebetonozott dalok, amikről már szó volt korábban. Biztosan sokan unják már élőben a Fear Of The Dark-ot például, de iszonyatosan működik koncerten, hidegrázós a közönség énekeltetős mivolta miatt, szóval lehet tele pakolni egy műsort ritka cuccokkal, csak annak megvan a veszélye, hogy a die hard fanokon kívül nem okoz mindenkinek katarzist. Kell a cirkusz, kellenek a tipikus sikerdalok is a sikeres koncerthez.
A kezdésre nekem van egy olyan gondolatom is, hogy szeretnék, ha az új arc, Simon Dawson kezdené el a koncerteket. Erre csak pár nóta alkalmas: egyrészt a Be Quick Or Be Dead, amit sokan esélyesnek tartanak, a Where Eagles Dare, ami szerintem tuti nem lesz, mivel az annyira Nicko – azt én nem bolygatnám-, ráadásul fullra járatták a Legacy turnén. Az én befutóm a Murders In The Rue Morgue, pontosan úgy, ahogy 2005-ben hallhattuk utoljára: Ides Of March intró, aztán átugorva a Murders bevezetőjét a dobpörgetéstől berobban a nóta. Magam ezt vizionálom, amire az is visszaigazolás lehet, hogy az eddig megismert jubileumi merch cuccok között csak korai, Di’Anno korszakos minták találhatók, még a legelső ’79-es piros Maiden póló is kapott egy friss verziót.

Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy amit az utolsó két turnén hallottunk annak a nagy része egyáltalán nem várható. Hiába van golyónyom Eddie fején a friss plakáton, utalva az Aces High-ra, nem tartom valószínűnek, hogy műsorba kerül, a Legacy és a Maiden England turnén játszották eleget. Mindezek után jöjjön az én verzióm, ami szintén csak találgatás, vannak dalok, amikre szerintem van esély, de persze olyan is van a listán, ami csak tényleg vágyálom és az is marad.
Intro: Ides Of March
Murders In The Rue Morgue
Sanctuary
Flash Of The Blade
Infinite Dreams
Bring Your Daughter… To The Slaughter
22 Acacia Avenue
Public Enema Number One
Die With Your Boots On
Tailgunner
ToTame A Land
The Evil That Men Do
Sun And Steel
Fear Of The Dark
Iron Maiden
The Number Of The Beast
Hallowed Be Thy Name
Running Free
Tudom, kicsit túlzás, de én ezt tartom félig-meddig reálisnak, a másik fele pedig az eltúlzott vágyálom kategória. S ha már a vágyálmoknál tartunk; soha nem volt még magyar koncertnek hivatalos spéci pólómintája, úgynevezett Events T Shirt-je, ami már a nyolcvanas évek óta nagy divat a banda háza táján. A francia grafikus, Hervé Monjeaud felbukkanása után lett ismét nagy divatja az esemény pólóknak a turnékon, 2008 óta pedig nagyüzemben készülnek az egyedi turnéminták. Nyílván annak, hogy egy-egy helyszín, város, ország ilyen pólókat kap, annak alapvetően anyagi vonzata van. Egy brazil koncerten jóval nagyobb az esély rá, hogy jó sok spéci pólót adnak el, mint egy jóval kisebb nézőszám esetén. Most viszont dupla buli lesz, arról már nem is beszélve, hogy a világ minden tájáról jönnek a fanatikus rajongók, akik viszont megvesznek mindent, ami fellelhető a shop-ban. Igazán megérdemelnénk már egy egyedi hivatalos pólót.
Az egyik legizgalmasabb dolog, amikor tényleg ott a koncerten tudjuk majd meg, hogy milyen nóták jönnek majd szép sorban, a hozzá rendelt látványelemekről már nem is beszélve. A napokban biztosan lesznek még megfejtések erre a kérdésre, de meggyőződésem, hogy még így is lesznek nagy meglepetések a bulin, én legalábbis remélem! Szeretnék meglepődni…
Up The Irons!