Jó néhány éve már, hogy egy egykori törzsvendég, Halzer Dorottya lett a kezdeményezője a Fekete Lyuk emlékezetét ápoló szerveződésnek. Előbb az időközben kétszer is névváltozáson átesett emlékalap, –időrendben a Németh László Fritz Búcsúalap, aztán a Fekete Lyuk Búcsúalap, végül a Fekete Lyuk Emlékalap,- melyből több rászorulót és hozzátartozót is támogatott az alternatív zenei klub közönségének leghűségesebb része.

Majd Dorottya volt az is, akinek csodával határos módon sikerült elérnie, hogy Nagy Gyula klubvezető és kemény mag még egyszer utoljára, szervezett program keretében, legálisan meglátogathassa a legendás helyszínt.

2018-tól pedig a Fekete Lyuk emléktábla ügyét is szervezi még, annak elhivatott képviselőjeként. Továbbra is önzetlenül, társadalmi munkában, szilárdan és eltökélten, önként és örömmel. A beszélgetés első részében az emlékalap indulását elevenítettük fel, néhány kapcsolódó sztorival egyetemben.

Halzer Dorottya 2023

Kezdjük az emlékalappal, annak is az elejétől! Talán időrendben a legkönnyebb bemutatni, hogy hogyan is alakult ez az egész folyamat a Fekete Lyuk emlékezete körül. Egyáltalán miért kötődsz te ennyire a Lyukhoz? Sokan jártunk oda, sokan szerettük, mégis te intézted el a látogatást és szervezeted, szervezd az összes többit…

Azt érdemes még egyből, elöljáróként tisztázni, hogy emlékalap nem a Fekete Lyukból ered. Tehát kezdetben semmi köze nem volt a Lyukhoz ennek az egész szerveződésnek. Az egész úgy indult, hogy egy szép napon Fritz (Németh László, a VHK néhai gitárosa – a szerkesztő) bejelölt ismerősnek az egyik közösségi oldalon. Miközben, mint óbudai, már nagyon rég ismertem, de akkor még csak egy régi jó ismerős volt, aki előkerült az interneten. Aztán nem sokra rá sajnos már jött is a gyászhír, a sok régi klubos ismerős által, majd még többen előkerültek, ahogy gyűltek a kommentek Fritz képei alatt.

Szaladjunk kicsit vissza az időben! Honnan ismerted a VHK tagokat és úgy általában a Lyuk fellépőit, közönségét?

Mi a húgommal, Györgyivel főként a Kézi-Chopint kedveltük. Legát (Legát Tibor, a Kézi-Chopin egykori énekese – a szerkesztő) el is nevezettminket Halzer Sisters-nek, mert mindig ott voltunk a fellépéseiken.

A VHK pedig egyik oldalról úgy jött a képbe, hogy összeismerkedtem egy lánnyal, Rajnik Verával, még a Fekete Lyukban. Valamilyen verekedés volt, mi ketten pedig kényszeredetten beszorultunk a vécébe. Nem tudtunk kimenni, mert repültek az üvegek, az ajtónak is csapódtak. Így hát beszélgetni kezdtünk, s végül, bár még nem aznap, barátnőkké váltunk. Vera rossz volt matekból, fizikából és mindenféle reáltárgyból, ezért valaki korreptálta őt a VHK-ból. Szóval Verával, akivel beszorultunk a WC-be, valódi barátságot kötöttünk. Miközben a másik szálon volt egy óbudai barátnőm, Szekeres Orsi, akivel meg Boli (Balatoni Endre, a VHK néhai üstdobosa – a szerkesztő) lakására jártunk fel hajat kreppelni.

Miért pont hozzá?

Mert Bolinak volt haj-kreppelő cucca. Azt használtuk. Később aztán én is kaptam karácsonyra, de utána is átjártunk, barátságból, beszélgetni. Egyébként a mögöttünk lévő házban lakott Jerabek Csaba, az F. O. System basszusgitárosa. Majd a VHK kitalálta nekünk Verával, hogy legyünk lányzenekar és Orsit is bevettük az együttesbe. Így aztán több szálon is összefutott a VHK. Miközben mi MHK néven próbáltunk egy női csapatot összerakni.

Mit rejt a rövidítés?

Munkára, Harcra Kész. Én adtam ezt a VHK-ra hajazó nevet, ez egy régi mozgalom volt hazánkban.

Időben hol járunk, mikor vágtatok bele a zenekar alapításba?

1988-ban, amit már abszolút a Lyuk időszaka. Talán egy kicsit előrébbről datálható, de beleesett a Lyuk fénykora is. Mi már akkortól lejártunk, amikor még a Balkán (Balkán FuTourist zenekar – a szerkesztő) csinálta a klubot, de akkor még nagyon illegál formában működött az egész. Szóval csajzenekar. Abban az időben jártam egy Elefánt nevű sráchoz (névazonosság, nem az Omega gitárosáról van szó – a szerkesztő) basszusgitározni tanulni. Újsághirdetésben találtam rá és elkezdtem szépen gyakorolni. A többiek közel sem voltak ilyen lelkesek, volt persze többféle fellépőruha terv is, de aztán az együttesből mégsem lett semmi, sem a ruhákból… (nevet)

Visszatérve Fritz emlékéhez…

Igazából vele kezdődött a Fekete Lyuk Emlékalap, hogy mint már említettem 2016-ban Fritz bejelölt ismerősnek. Akkor még nem tudtam, hogy szinte az utolsó napjaiban vettük fel ismét a kapcsolatot. Mikor elhunyt, annyira megérintett, hogy tulajdonképpen az a kép az utolsó róla, amit az oldalán látok. Főleg, hogy mikor ismét ránéztem az idővonalára, benne a kórházi és mindenféle felvétel, így együtt olyan volt az egész, mint ha valami búcsú lett volna. Akkor döntöttem el, hogy nemcsak, hogy elmegyek a temetésre, de szervezek is egy közös koszorút, ami egy teljes kör, a teljesség jelképe, hogy az illető befutotta az életpályáját.

Elkezdtem szervezni, hogy legyen közös koszorú, a Fekete Lyuk egykori törzsközönsége nevében. Valójában nem tudtam, hogy mennyibe fog kerülni, korábban nem volt ilyesmiben tapasztalatom. Mint később kiderült, Nagy Gyula többet adott egymaga, mint az egész koszorú ára, de utána még elég rendesen gyűlt pénz. Miután kifizettük a koszorút, felajánlottam, hogy a megmaradt pénzt részarányosan visszautalom azoknak, akik beszálltak a Fekete Lyuk közösségének koszorújába. De máshogy döntöttek. Döbbenet, de pont az, aki elsőként megírta, hogy maradjon csak, jól jön majd a pénz a következő temetés koszorújához, éppen ő lett a következő…

Nagyon kemény, ez a része nem is volt meg.

Akkor előkerült egy háromgyerekes, szív-transzplantációra váró családapa, aki nagyon áttételesen kapcsolódott a Lyukhoz. Nem járt oda rendszeresen, de szerette ezeket a zenéket.

Ő, hogy került a képbe?

Az egyik alapítványnál dolgozó hölgy mondta, akiről időközben kiderült, hogy anyai ágon másod-unokatestvérek vagyunk, hogy van három gyerek, viszont az édesapjuk nem tud dolgozni. Várja a transzplantációt, de ők erre sehogy sem tudtak pénzt szerezni. Itt kerültünk kapcsolatba, össze is szerveztük, de sajnos az apuka közben meghalt, mert nem kapott szívet. Hát támogattuk a családot és a temetést, pontosabban búcsúztatást.

Mit jelentett a gyakorlatban ez a támogatás?

Vízbe szórták a hamvakat, fuvar kellett, ahhoz adtunk még.

Mi történt az összeg maradékával?

A Lyukban összeszokott, összebarátkozott társaság úgy döntött, hogy nem akarták vissza a Fritz koszorújához összedobott pénz megmaradt részét. Mivel az akkori törzshely ott Óbudán a Kis Dreher Söröző volt, megbeszéltem Bán Bélával, a tulajdonossal, hogy rögtön a temetés után ki fog nyitni. Először nagyon nem akart ráállni. De mikor mondtam, hogy van egy fix összeg, azt én odaadom, aki pedig jön és látja, hogy feketében van Fritz emlékére, meg hát úgyis megismeri a törzsközönséget, akkor ameddig tart a pénz, hadd igyanak, belement. Úgy voltam vele, hogy akkor végre méltón elbúcsúztatjuk Fritz-et az összeadott pénzből.

Erre mi történt? Majdnem háromszáz ember volt, de már menetközben azt mondta nekem Palika, az üzlet vezetője, hogy erre a keretre senki sem akar inni, inkább mindenki kifizeti a saját fogyasztását. Irgalmatlan sokan voltunk. A Kis Dreherbe nagyjából befér úgy tizenöt ember, hering módra, tehát váltásban jártak ki-be a pulthoz. A végén összesen csak három ital fogyott el a felajánlott ingyenes keretből, mindenki más kifizette a magáét. Sőt, mindenki, aki addig kimaradt, látva a nagy tömeget, részese akart lenni a kezdeményezésnek, így adta az adományát. Aminek a vége az lett, hogy mindenki tolta felém a pénzeit. Mondtam, hogy nem kell pénz, mert éppen most próbálom elitatni az emberekkel. De hiába, még akkor is adtak, pedig mondtam, hogy így sem akar senki a keret terhére inni. A végén Palika elengedte azt a három italt is, azt mondta, hogy ő ezzel járul hozzá a megemlékezéshez. Így az egész keret megmaradt, sőt még alaposan gyűlt is hozzá. Ezért hát utána a szívátültetésre váró apa családjának is adtunk egy tisztességes összeget.

Halzer Dorottya a Fekete Lyuk egykori bejárata előtt, 2023

Ezeket nagyjából mindenki tudhatta, aki a köreinkben mozgott. Azt oszd meg még kérlek a Rockinform olvasóival, hogy miként alakult át a Németh László Fritz Búcsúalapként indult alkalmi projekt Fekete Lyuk Búcsúalappá?

Úgy, hogy később előkerültek Fritz szülei, akik meggyanúsítottak azzal, hogy én ennyi, meg annyi pénzt gyűjtöttem a fiúk nevében, a fiúk nevével visszaélve… Megírtam nekik, hogy mindez a fiúk emlékére van, úgy hívják, hogy „Németh László Fritz Búcsúalap”. Majd megírtam Nagy Gyulának az egész történetet, részleteiben. A végén pedig megkértem, hogy hadd legyen Fekete Lyuk Búcsúalap. Gyula azonnal válaszolt, igent mondott.  

Ez még valamikor 2016 második felében felé lehetett, mert én már, mint Lyuk Búcsúalappal találkoztam a neten…

Igen, 2016. szeptember 2-án. Majd utána elkezdtünk mindenfélét támogatni. Például annak a srácnak a temetése, aki kezdeményezte, hogy nehogy visszautaljam a pénzt, majd elisszuk a következő halottnál és sajnos pont ő lett a következő. Aztán pedig jöttek csőstül.

A Fekete Lyuk egykori fellépőinek és látogatóinak leghűségesebb része, az ismét egymásra talált keménymag nyilván ismeri a részleteket, hiszen együtt jártak temetésre, együtt voltunk a klubhelyiséget látogatni, együtt adakoztak, adakoztunk egymás megsegítésére, vagy a Fekete Lyuk emléktáblára. De még mielőtt rátérnék utóbbi részleteire, illetve az utolsó közös látogatásra, kérlek az olvasóink kedvéért sorold fel röviden, hogy kiket-miket támogatott eddig önzetlenül a Fekete Lyuk egykori törzsközönsége, az emlékalap 2016-os megalakulása óta?

1. Németh László Fritz halálakor közös koszorú, búcsúztatás Óbudán a Kis Dreherben
2. Szívtranszplantációra váró, majd váratlanul elhunyt többgyermekes édesapa temetési költségeihez való hozzájárulás, családtámogatás
3. Dudás István Madang temetésén koszorú, búcsúztatás
4. Fekete Lyuk látogatás bérleti költség teljes egésze
5. Németh László Fritz halálának egyéves évfordulójára emlékmise
6. Kolozsvári Attila kéthavi albérleti díj rendezése, kaucióval
7. Magyar Péter temetésére közös koszorú
8. Fekete Lyuk kiállítás: kiállítási darabok, adatgyűjtés, támogatás
9. Nagy Gyula temetésén koszorú, megemlékezési menet a Fekete Lyukhoz, mécsesgyújtás a Fekete Lyuk előtt, búcsúztatás a Zeg Zugban
10. Fekete Jenő betegsége idején anyagi támogatás
11. Nemoda Zsolt temetési költségekhez jelentős támogatás, közös koszorú
12. Nagy Gyula síremlékéhez támogatás
13. Hadzsi Imre közös koszorú árából az általa támogatott szervezeteknek, alapítványoknak adomány
14. Árvai Viktor betegsége idején anyagi támogatás
15. Haska Béla nehéz életszakaszában anyagi és lakhatási támogatás
16. Lányi Judit temetésére közös koszorú
17. Fekete Lyuk Emlékalap kitűzők a támogató tagoknak
18. Fekete Lyuk emléktábla megvalósítására adományozóknak egyedi ajándékok (kulcstartók, mágnesek, oklevelek) készíttetése
19. Fekete Lyuk emléktábla megvalósulását elősegítő tárgyalások, kapcsolatépítési ajándékok
20. Blitzer Attila temetésére közös koszorú, búcsúztatás

Valamint huszonegyedikként az aktuális projektünk, hogy adományokat gyűjtünk a Fekete Lyuk emléktáblára. Tehát

21. Adománygyűjtés a Fekete Lyuk emléktáblára
22. Fekete Lyuk emléktábla avatás, 2023. szeptember 29. Szent Mihály napján, 17:45-kor
23. Az adományozók ajándékainak teljes körű elkészítése, átadása

Ha valaki eddig még nem tette meg, de szeretne hozzájárulni az emlékalaphoz vagy az emléktáblához, hogyan támogathatja az előzőekben ismertetett jótékonysági és társadalmi munkát?

A következő számlaszámra tudnak utalni, bármilyen pénznemben:
Magnet Bank 16200151-18535727
IBAN: HU48 1620 0151 1853 5727 0000 0000
Számlatulajdonos: Halzer Dorottya

Előre is köszönjük szíves együttműködéseteket és a nagyvonalúságotokat!

Folytatjuk!

Fotók: Dávid Zsolt, Halzer Dorottya archívuma

Utómunka: Jozé