• November végén lett volna 91 éves a fehér blues legnagyobb alakja

2024. július 22-én kaliforniai otthonában családja körében békésen elhunyt John Mayall, akit a brit blues apjának neveztek, de még a szupergruppok ősapjaként is emlegették. Együttese a „Mayall-iskola” nevet kapta és onnan a leghíresebb zenészek kerültek ki. A Bluesbreakers 1960-as években gyakorta változó csapatában olyan kiválóságok követték egymást, mint Eric Clapton, Peter Green, Mick Taylor (gitárosok), John McVie, Jack Bruce, Andy Fraser (basszusgitárosok), Aynsley Dunbar, Keef Hartley, Jon Hiseman (dobosok), vagy Dick Heckstall-Smith (szaxofonos).

John Mayall 1933. november 29-én született Macclesfieldben, Manchester közelében. A zenével apja révén, aki jazzgitáros volt, korán kapcsolatba került. Már 13 évesen jól zongorázott és gitározott. Zenei fejlődésére nagy hatással voltak az amerikai bluesmuzsikusok, elsősorban John Lee Hooker, Clarence „Cripple” Lofton és Sonny Boy Williamson II.

John 1949-ben fejezte be képzőművészeti tanulmányait a manchesteri Fiatal Művészek Iskolájában, majd kirakatrendezőként dolgozott egy áruházban. 1951-ben besorozták katonának és a brit hadsereg tagjaként 18 hónapig Koreában szolgált. Egy rövid időt Japánban is töltött, ahol gitárt vásárolt magának, és azt később kilenchúrossá alakította át. Leszerelése után, 1955-ben beiratkozott a képzőművészeti főiskola négyéves tipográfus és tervezőművész szakára. Társai szórakoztatására még diák korában zenélni kezdett Powerhouse Four nevű együttesével, amelyet 1956-ban alakított. Hamarosan kollégiumi táncmulatságokon játszottak a hagyományos szaxofon, zongora, bőgő, dob felállásban.

1961-ben Alexis Korner tanácsára a zenekar átszerveződött és az új formáció Blues Syndicate néven három hónapig működött. (Már a név megválasztásában is Korner hatását észlelhetjük, analógiát találhatunk Alexis Blues Incorporated együttesével.) A zenekar gyors felbomlását az okozta, hogy Mayall Londonba akart menni, de társai nem hagyták el Manchestert. Így John egyedül ment a fővárosba, ahol 1962 márciusában megalakította a később legendássá vált Bluesbreakerst. Közel egyévi kemény munka után, 1963 februárjában az együttes hivatásos lett. A profi Bluesbreakersben Bernie Watson, John McVie és Peter Ward kezdtek.

John Mayall első kislemeze 1964. május 8-án jelent meg a Crawling Up A Hill és a Mr. James című saját szerzeményeivel. Az első oldalon található szám a kisember mindennapját beszéli el. A kislemez másik oldalán az előző évben elhunyt Elmore Jamesnek állított emléket John Mayall. Az első stúdió LP „Bluesbreakers” címmel 1966 júliusban került forgalomba. A borítóra John Mayall azonban hiába íratta fel saját neve mellett Eric Claptonét is, mire a lemez a boltokba került a 21 éves „gitáristen” már véglegesen távozott a Bluesbreakers soraiból. A lemezen három Mayall- és egy Mayall–Clapton szerzemény mellett ismert bluestémák hallhatók.

Eric Clapton távozása után előbb Peter Green, majd Mick Taylor lett a Bluesbreakers gitárosa, amelyet 1968. július 14-én John Mayall feloszlatott. A továbbiakban saját neve alatt lépett fel és így jelentette meg lemezeit is.

John Mayall még abban az évben Kaliforniába, a Laurel Canyonba költözött. Játszott amerikai blues, jazz zenészekkel, albumai folyamatosan jelentek meg.

1979-ben bozóttűz pusztította el házát a Laurel Canyonban. Mayall 2000 órányi videóra vett filmjeit, 16. századi régiségeket, egy 1800-as évekből származó pornográfiagyűjteményt és 25 éven keresztül írt naplóit veszítette el.

1982-ben John Mayall újra összetoborozta a Bluesbreakerst. Rövid időre újra együtt játszott Mick Taylor, John McVie és Colin Allen társaságában. Majd ismét személycserékre került sor.

Kitüntetései: Mayallt a Brit Birodalom Rendjének (OBE) tisztjévé nevezték ki a 2005-ös születésnapi ünnepségen. Utolsó stúdióalbumát (The Sun Is Shining Down) Grammy-díjra jelölték a legjobb tradicionális blues album kategóriában. 2024-ben bekerült a Rock and Roll Hírességek Csarnokába a zenei hatás kategóriában.

John Mayall honlapja (www.johnmayall.com) 69 albumot sorol fel, de ennél jóval több több található a világban.

JohnMayall és Bluesbreakers együttesének koncertjei Magyarországon

1./ 1985. június 1-6. között első ízben turnézott hazánkban John Mayall a Bluesbreakers együttessel.

A zenekarban nálunk addig ismeretlen zenészek szerepeltek. Coco Montoya és Walter Trout gitároztak, Bobby Haynes basszusgitározott és Joe Yuele dobolt. A budapesti Kisstadion mellett Debrecenben (június 3.), Miskolcon (június 4.), Pécsett (június 5.) és Szegeden (június 6.) is fellépett a brit blues nagy öregje. A szegedi koncertet a Magyar Televízió szegedi stúdiója rögzítette és adásba is került. Az adásba nem került darabok az 1985-ben kiadott „Behind the Iron Curtain” albumra kerültek. A koncertek vendégzenekara Deák Bill Gyula és a Kormorán volt.

2./  1987. március 26-április 1. „A fehér blues csillagai” turné: Budapest Sportcsarnok (március 26.)

Vendég: Pete Haycock’s Climax Blues Band, Hobo Blues Band, Deák Bill Gyula, Pécs (március 30.), Debrecen (március 31.), Szombathely (április 1.) A vidéki koncerteken vendég a Natur Blues Band.

3./ 1993. július 25-26-27. Wake Up Call Tour ’93”

Tatabánya Sportcsarnok Vendég: Báró és a Natur Blues Band, Budapest, Petőfi Csarnok szabadtér  Vendég: Takáts Tamás Dirty Blues Band, Békéscsaba Vendég: Sonia és a Sápadtarcúak

4./ 1997. november 6. – Budapest, Petőfi Csarnok

Vendég: Takáts Tamás Dirty Blues Band

5./ 1999. november 15.Budapest, Darshan-udvarDarshan Blues Days

6./ 2001. június 26. – Budapest, Petőfi Csarnok szabadtér „Along For The Ride” tour

7./ 2003. április 7. – Budapest, Petőfi Csarnok

8./ 2007. július 21. – Pilisszántó, Sziklaszínház

Vendég: Eklektika, Group’n’Swing

9./ 2008. július 13. – Bp. Petőfi Csarnok szabadtér

10./ 2010. június 5.– Budapest, Népstadion kert, „StarGarden” fesztivál

11./ 2014. április 14.Budapest, Akvárium Klub

12./ 2015. október 29.Budapest, Akvárium Klub

13./ 2019. március 19.Budapest, Akvárium Klub

A Barba Negrába 2022. április 9-re beharangozott koncertje betegség miatt elmaradt.

Ajánlott olvasmány kollégánktól: