PMI VHS / SMV LD 1992

Idén 30 éve, 1992. június 2-án jelent meg a Pink Floyd utolsó előtti zenés filmje – a koncertfilmeket értelemszerűen nem számítva. Sőt, mivel a „The Endless River” film duplán utólag jelent meg, az elkészülte után öt évvel, ráadásul Rick Wright esetében posztumusz került kiadásra, a gyakorlatban sokáig a „La Carrera Panamericana” számított a Pink Floyd együttes aktív működése alatti utolsó filmes alkotásnak.

A zenés dokumentumfilm címadó rendezvénye nem más, mint egy mexikói veterán autórally, melyet hosszas kihagyás után 1988-tól rendeznek meg újra. A határtól-határig tartó, nyílt utcákon zajló verseny eredetileg 1950 és 1954 között futott, majd a soron következő rally, mint kiemelten balesetveszélyes rendezvény, törlésre került, az ’55-ös le mansi katasztrófára hivatkozva.

David Gilmour és Nick Mason, Pink Floyd 1992

A Pink Floyd filmben látható hallható versenyt 1991-ben rendezték, oldsmobilok, illetve vintage kinézetű, újragyártott járművek részvételével. Az évben konkrétan százhúsz veterán autóritkaság állt rajthoz, két-két fős legénységgel – illetve, mint a filmben is látható, néhol „leánysággal”-, kizárólag 1954 előtti autentikus versenyautókkal, gyűjtői darabokkal, vintage modellekkel.

La Carrera Panamericana, VHS frontborító 1992

A Pink Floyd részéről két automobil indult a patinás rallyn, egy-egy Jaguar replika, melyek külsőre egy az egyben hozták az 1952-es C-típust. Az egyik csapat David Gilmour gitárosból és Steve O’Rourke menedzserből állt, ők sajnálatos módon balesetet szenvedtek és kiestek a versenyből.

Szerencsére megúszták könnyebb sérülésekkel, lábtöréssel illetve agyrázkódással. A másik autóban pedig Nick Mason dobos, mint pilóta és barátja, Valentine Lindsay autóversenyző, ezúttal, mint navigátor indultak, akik végül a nyolcadik helyen zárták a versenyt.

Steve O’Rourke és David Gilmour 1991

A közismerten autómániás Nick Mason úgy vélte, egy zenés Pink Floyd film a lehető legjobb társ-produkció egy ilyen tőkeigényes hobbihoz, kikapcsolódáshoz, hiszen annak bevételei, a tévés sugárzás, illetve a későbbi VHS és LD eladások majd utólag fedezik a száguldozás költségeit. Így végül nem saját zsebre megy a játék, hanem mások pénzén szórakozhatnak Mexikóban…

A Pink Floyd „La Carrera Panamericana” filmje 1992-ben jelent meg, kizárólag VHS kazetta és LaserDisc verziókban. Puritán formában, extrák nélkül, csakis az 1991-es versenyről készült bő egyórás filmre koncentrálva. Magáról a videóról csak a legjobbakat lehet mondani, Masonék sokadjára is megbízható magabiztossággal kapták el a projekt lényegét. Ugyanis a film szerencsére messze nem csak az ő versenyükről szól, hanem az 1991-es „La Carrera Panamericana” többi résztvevőjéről, valamint a rally ’50-es évekbeli előzményeiről is.

La Carrera Panamericana, LD frontborító 1992

A film tehát végigkíséri a versenyt és a versenyzőket Dél-Mexikótól Texasig. Miközben a gyönyörű autócsodák látványához és a csodálatos tájhoz oly annyira passzol a Pink Floyd muzsikája, mintha mindig is együvé tartoztak volna. Ezen túl a film bepillantást nyújt a versenyszünetekbe, a hajnalig tartó lelkes szervizmunkákba, továbbá az egyes városokban megrendezett ünnepségekbe, illetve interjúk formájában örökíti meg a soknemzetiségű mezőny tagjainak aktuális gondolatait.

Furcsamód Rick Wright együttesbeli státusza még az idő tájt is bizonytalan volt, hiszen anno Waters aláíratott vele egy papírt, hogy többé nem térhet vissza a Pink Floyd kötelékébe, aminek ellenére 1986-tól ismét együtt dolgozott az akkoriban hivatalosan Gilmour-Mason duóvá redukálódott zenekarral. Persze ügyesen lavírozva, hol tagként, hol vendégként feltüntetve a kiadványokon.

Mivel Richard nem vett részt a film alapjául szolgáló autóversenyen, így annakidején talán nem is volt annyira zavaró, hogy lemaradt az úgymond zenekari csoportképről. A felvételeket készítő zenészlista úgyis egyértelművé tette, hogy az 1987-1990 közötti turnécsapat 3+4-es alaptagsága dolgozott ennek a filmzenének az elkészítésén is. Nevezetesen Dave, Nick, Rick, valamint Jon Carin, Guy Pratt, Gary Wallis és Tin Renwick. A Waters utáni új Floyd-korszak alapcsapata, aranycsapata.

Nick Mason és Valentine Lindsay 1991

A „La Carrera Panamericana” című filmben összesen tizenegy Pink Floyd szerzemény hallható, részben vagy egészben, némelyik több alkalommal is.

A korábbi felvételek közül felhasználásra került az 1987-es „A Momentary Lapse Of Reason” albumról a „Signs Of Life”, a „Yet Another Movie”, a „Sorrow” és a „One Slip”. Az 1988-as „Delicate Sound Of Thunder” koncertalbumról pedig a „Run Like Hell”. (Igen, tudom, hogy szinte az összes angol nyelvű online cikkben a „The Wall” szerepel, de attól ez a felvétel még New Yorkban készült, a Nassau Coliseumban. Kinn is vannak megbízhatóan felkészületlen rockszakírók…)

Az 1991-ben rögzített friss felvételek címei a következők: „Country Theme”, „Small Theme”, „Big Theme”, „Mexico ’78”, ezek David Gilmour kompozíciói. Továbbá a „Carrera Slow Blues” és a „Pan Am Shuffle”, melyek zenekari szerzemények, tehát a Gilmour-Wright-Mason trió jegyzi őket.

La Carrera Panamericana, LD hátsó borító 1992

Utóbbi dalcsokor jelentősége, hogy 1979-es távozása után első alkalommal szerepelt Richard Wright szerzőként új Pink Floyd dalokban. Továbbá, hogy az instrumentális felvételek egyes hangzásai, motívumai, témái, jellemző ritmusai bizony vissza-visszaköszönnek a csapat 1994-es „The Division Bell” és 2014-es „The Endless River” című albumainak szerzeményeiből, így a „La Carrera Panamericana” filmzene az utolsó Pink Floyd korszak egyfajta felvezetőjeként, előzeteseként, főpróbájaként is felfogható.

Miközben persze a rendkívül sikeres és gazdag életmű előzményeit is fel-felmelegítették Davidék. Laikus füllel sem nehéz felfedezni mondjuk a „Pan Am Shuffle” és a „Money” egyik harmóniamenete közötti erős rokonságot. Ergo Waters vélhetően több szerzői kreditet is megérdemelt volna, mint ami végül a LaserDisc és a videókazetta hátsó borítóján szerepel.

https://www.youtube.com/watch?v=GA5eHknOiOg

Érdekes módon a soundtrack eddig még semmilyen formában nem jelent meg hivatalos formában, valamiért még a „The Later Years 1987-2019” boxból is kimaradt. Ennek ellenére mégis elterjedt és közismert.

Gyakorlatilag az összes floydernek megvan, több változatban is, annyiféle bootleg változat készült az anyagból az elmúlt évtizedekben.

La Carrera Panamericana, VHS hátsó borító 1992

A már régóta esedékes, és a rajongók által hosszú ideje várva-várt hivatalos újrakiadás talán valamelyik következő „A Momentary Lapse Of Reason” vagy „The Division Bell” box set CD-, DVD- és BD-melléklete lesz. Addig is, érdemes néha újra leülni a LaserDisc-játszó és a tévékészülék elé, mert dokumentumfilmként és zenés filmként is egyaránt szórakoztató örökzöldnek számít a Pink Floyd szépen öregedő „La Carrera Panamericana” filmje, Nick Mason autómániájának egyik szép emléke.

A szerző a Hungarian Pink Floyd Club elnöke. A cikksorozat részleteket tartalmaz a készülő Pink Floyd könyvből. Minden jog fenntartva. A cikk utánközlése részben, vagy egészében, kizárólag írásos engedéllyel lehetséges!