Mándoki Sándor billentyűs, az EKG, a Reggel, a Mándoki együttes, a Missió, az AN-2, a Vörös István és a Prognózis, a Redless és a Gary Moore Jam Band egykori billentyűse, a hazai rock és metal élet egyik sokat látott veteránja.

Az életmű-sorozat záró részében a Missió együttes örökségéről és a Missió “1.” album utóéletéről esett szó.

Mándoki Sándor 2022

Mennyire követted a Missió pályáját a különválás után?

Abban az időszakban már nem követtem. Meg voltam sértődve. Azért tényleg rosszul esett, ami történt. De azt például akkor is tudtam, hogy Bélát, Attila egyik régi barátja, Königh Tamás váltotta, bár én tőlük egy hangot sem hallottam. Igaz, azt sem tudtam, hogy tudott énekelni…

Attilával sikerült később rendezni a soraitokat? Meg tudtátok valamikor beszélni a dolgot?

Néhány év múltán úgy hozta a sors, hogy Attila és kedves neje, Kinga az Alagútba jöttek dolgozni alkalmazottként. Persze, hogy megbeszéltük! Nem kevés Unicum közepette… Haha!

A nagylemezen túl maradt a Missió után valamilyen egyéb felvétel? Kiadatlan számok, rádió- vagy koncertfelvételek, a második album demói, bármi?

Koncertfelvétel több is volt, de az idők folyamán elvesztek. Még nekem megvan az egyetlen videóklip, amit még a lemez beharangozójaként készítettek.

Volt valami közöd, vagy közötök a Táncival a Missió “1.” 2003-as, fogalmazzunk úgy, hogy furcsa CD kiadásához?

Nem tudom. Milyen CD ez?

Valaki 2003-ban piacra dobott egy írott cédés újrakiadást. Aminek az első trackje a videó, amit csak számítógéppel lehetett lejátszani, majd jött az album tizenkét dala. Azért így múlt időben beszélek róla, mert nem sok példány van még lejátszható állapotban. Az írott, gyorsan írott olcsó adatlemezek átka…

Erről sem tudtam. Abban az időben abszolút nem is tudtam, hogy a Missió éppen kivel – kikkel játszik vagy lép föl. Mondjuk, kíváncsi volnék rá, hogy hogyan szólt az a CD, mert tudtommal csak LP-n jelent meg az anyag – hacsak nem sikerült valakinek megszereznie a masztert. Tudniillik azokon lehetett volna hallani esetleg sercegést vagy oda nem illő zajokat. De nem tudom.

Megkeresett téged a Hot Metal Records vagy bármelyik másik görög rock/metal kiadó munkatársa azzal a ténnyel, illetve a projektek részleteivel, hogy Missió CD-t fognak gyártani?

Nem és nem is tudtam ilyensmiről! Görög?! Haha! Én nem is hittem volna, hogy ilyen külföldi igény volt vagy lehetett ránk…

No, az volt a következő kiadás. Vélhetőleg full kalóz, legalábbis akivel eddig beszéltem róla, senki sem adott rá nekik engedélyt.

Én biztos, hogy nem…

Impulse + Missió, kalóz CD

A bolgár Impulse zenekar “Gladiator” című albumával közös kiadás, egy cédén a két nagylemez anyaga. Vélhetően ez volt az alapja a második, önálló Missió “1” CD-kiadásnak. Gondolom ismét teljesen önkényesen…

Belehallgattam… LinnDrum, Simmons dob… Jajj! És ezen a CD-n a mi lemezünk is rajta van? Minek? Nem töltött ki elég helyet a bolgár zenekar anyaga és rárakták a miénket? Ez bizarr…

Az ezredforduló környékén sokat beszélgettünk Karvaly Lajossal, a Missió alapítójával, aki úgy tűnt, némileg keserűen élte meg egykori bandája leállását. Mondandójának nagyjából az volt a lényege, hogy lám, mások sem tudtak tartósan megkapaszkodni a Missióval, így hát ő sem bánja nagyon, hogy a főállású zenélésről átnyergelt a hangszer-kereskedelemre és egyebekre… Ismertétek egymást?

A nevét hallottam, de az biztos, hogy nem találkoztunk.

És a közbülső formáció tagjaival beszélgettél a csapat furcsa pályájáról, girbe-gurba útjáról? Például a Basary korszak főszereplője Pásztor Tamás volt. Anno ő vásárolta meg Lajostól a nevet, majd mivel tovább ajándékozta, tőle “örökölte” meg Túri Pisti, végül szegény Tánci a nevet…

Nem beszélgettünk ilyesmiről, de azt persze tudtam, hogy a nevet megvették. Nekem már az is furcsa volt, mikor ‘86 körül az FMH-ban azt láttam, hogy a molinójukon valahogy “MISSZIO” vagy “MISSZIÓ” formában, hibásan volt kiírva.

Egyébként Pásztor Tamást én még “Cupi”-ként ismertem meg. Azt viszont nem tudtam, hogy esetleg az övé lett volna a név. Csak annyit mondott, hogy kilépett tőlük.

A magam részéről teljesen abban a hitben voltam, hogy Túri Pistié volt a név. Később, valamikor a ‘90-es évek közepe táján láttam őket a legelső Wigwamban, de nem tettek rám valami nagy hatást, ahogy a nézők számából következtetni lehetett, a közönségre sem…

Esetleg érzel te is egyfajta béklyót, súlyt, nehezéket vagy átkot vagy bármi hasonlót, ha visszagondolsz az elmúlt évtizedekre? Azért is kérdezem, mert többektől hallottam már, hogy nem érzik normálisnak, hogy egy zenekarból ilyen sokan távozzanak idejekorán, ráadásul több felállás is érintett a korai elhalálozásban…

Nem érzek ilyet. Az élet ilyen, semmit sem tudhatunk előre. Az átokban sem hiszek. Voltak nekem is rossz korszakaim, de mégis csak alakult valahogy az életem. Csak a Jóisten tudja a jövőt. A srácokat azonban nagyon sajnálom!

2009-ben Tánci újjászervezte a csapatot. Láttam őket élőben, elég jól tolták, de billentyűk nélkül. Nem volt róla szó, nem keresett meg téged, hogy legyen ismét a Missióban orgonista?

Még előtte, ‘98-ban is csináltunk egy bulit a Vikingben. Akkor Verestói Géza volt az énekes, Tánci gitározott, a dobos pedig Marton Sanyi volt, a basszusgitárosra – érdekes- nem emlékszem. Akkor Tánci azt mondta nekem, hogy kezdjük újra és, hogy ilyen, meg olyan profin csináljuk meg…

Azt hittem, tényleg úgy is gondolja. Ahhoz képest egy próbánk sem volt. Persze én megtanultam a leckét. Le is ment a buli, voltak is elég szépen. Viszont úgy gondoltam magamban, ennek így nem sok értelme van. Egy próbát – azaz bulit- megért, de semmi több…

Nekem sajnos kimaradt a ‘98-as buli, csak utólag hallottam róla. Viszont 2009-ben, a HitRock 30 éves jubileumi koncertje után Tánci nagyon lelkes volt. Mindenkit meglepett a zsufi teltház és persze ő is nagyon örült neki, de miközben az effekteket pakolta össze a színpadról, a Missióról is lelkesen beszélt. Szinte már akkor, ott helyben arról álmodozott, hogy a Missió együttesnek is lehetne valami hasonló nagy visszatérése. Téged nem keresett meg újra?

Nem keresett meg és tudtommal Attilát sem. De akkor én már sajnos nem zenéltem. Valahogy úgy voltam, vagyok vele, mint ahogy a Bojtorján együttes “Énekelsz egy régi nótát” dalában van megírva. Tudod, “Minden korban van valami, ami akkor és ott jó…”

Mennyire sikerült átbeszélnetek a ‘89-es eseményeket? Mi, miért történt a Missió berkein belül? Mondott neked Tánci értelmezhető magyarázatot, miért is verték szét sikerei csúcsán a bandát?

Erről nem beszéltünk, ha a ‘98-as találkozásra gondolsz. Akkor egyébként idő sem volt rá, mivel gyakorlatilag próbánk sem volt és csak rajtam múlt az, hogy arra a bulira egyáltalán fel tudtam készülni. Igazán nem szeretném bántani, főleg így utólag, de nekem az akkori papolása a “profizmusról” annyit is ért…

Hogy anno miért verték szét a bandát, akkor sem tudtam, ma sem tudnám megmondani. Számomra érthetetlen. De ők döntöttek, mi meg kullogtunk. Sajna ennyi…

Hogyan éled, élted meg, hogy ilyen sokan elhunytak már a Missió egykori tagjai közül? Arányait tekintve talán a Missió együttes gyászolhatja a legtöbb fiatalon elment, ereje teljében meghalt muzsikust a honi rock és metal együttesek közül…

Igen, ez valóban tragédia. Sajnos az az igazság, hogy Bélának már huszonhárom éves korában is bajok voltak a szívével. Túri Pistinek meg a veséjével, ráadásul valahogy hátrakerült a sorban… Szegény Tánci pedig világéletében küszködött a cukrával, de valójában nem tudom, hogyan halhatott meg.

Úgy tudom, agydaganat…

Attila pedig… Egy rossz vicc… Komolyan! Átszaladni egy villamos előtt? Borzalmas tragédia.

Igen az. Sőt, mindegyik az. De érzel ebben valamiféle sorsszerűséget, átkot, összefüggést, ilyesmit?

Nem. Egyszerűen ilyen az élet és borzasztóan sajnálom őket.

Időről-időre előkerülnek emberek, akik fel akarják támasztani a Missió együttest. Fogalmazzunk úgy, hogy ezidáig korlátozott sikerrel. Megkeresett téged bárki is az ügyben? Egyáltalán Túri Pista és Tánci halála után van olyan személy, aki bíróság előtt is védhető módon, jogosan használja a kis- vagy nagylemezes logót és a zenekari nevet, mint bejegyzett védjegyeket?

Erről semmit nem tudok. Illetve csak annyit, hogy sajna én vagyok az egyetlen élő tagja a ‘89-es Missiónak.

Mit gondolsz a jelenleg is kapható “Missió 1.” mintás trikókról, kitűzőkről, felvarrókról és egyéb merch termékekről? Van ennek bármiféle legális jogi háttere? Ha igen, vajon ki az a személy, aki eljárhat az 1989-es Missió album és az azt alkotó együttes nevében?

Szegény Attila temetésekor tudtam meg, Nagy Lacitól, hogy ilyen létezik. Rendeltem is egy pólót Londonból. Nem volt olcsó, de emlék… A többi terméket még nem láttam, de érdekes. Vajon veszik ezeket?

Igen, azért is kérdeztem. Máig megvan a Missió legendája a rockerek körében. Korábban említetted, hogy szeretnél egy legális, remaszterizált CD újrakiadást a Missió “1.” LP anyagából. Ha találnánk rá korrekt és megbízható kiadót, elég volna a te aláírásod a gyártás-előkészítés elindításához vagy másokkal is kéne még egyeztetni, konzultálni a beleegyezésüket bírni?

Csak ismételni tudom magam, hogy én vagyok az egyetlen élő tagja annak a zenekarnak, amelyik a lemezt készítette. Nagyon sajnálnám, ha a Missió album eltűnne a semmibe…

Fotók: Mándoki Sándor, Jozé, TTT Nemzeti Rock Archívum